Kanadaja ka zbuluar një strategji të re për Indo-Paqësorin, me fokus të madh në Kinë

Trudeau - Si / Foto EPA/WU HONG/POOL

Kanadaja zbuloi strategjinë e saj Indo-Paqësor mbrëmë, e cila përfshin 2,3 miliardë dollarë kanadezë (1,7 miliardë dollarë) për të rritur sigurinë ushtarake dhe kibernetike në rajon, me fokus në marrëdhëniet me Kinën.

Sipas planit, të detajuar në një dokument prej 26 faqesh, Kanadaja do të shtrëngojë rregullat e investimeve të huaja për të mbrojtur pronësinë intelektuale dhe për të parandaluar ndërmarrjet shtetërore kineze të marrin kontrollin e rezervave minerale kritike.

Kanadaja po kërkon të thellojë lidhjet me vendet në rajonin gjithnjë e më të rëndësishëm Indo-Paqësor, por fokusi është te Kina, e cila përmendet më shumë se 50 herë në dokument. Katër ministra kanadezë thanë në një konferencë shtypi në Vankuver se strategjia është kritike për sigurinë kombëtare dhe klimën e Kanadasë, si dhe për qëllimet e saj ekonomike.

Qeveria liberale e kryeministrit Justin Trudeau dëshiron të diversifikojë marrëdhëniet tregtare dhe ekonomike të Kanadasë. Tregtia me Shtetet e Bashkuara përbën deri në 68 për qind të tregtisë totale të Kanadasë, sipas të dhënave zyrtare për shtatorin. Dokumenti tregon dilemat me të cilat përballet Kanadaja në marrëdhëniet e saj me Kinën.

Tensionet me Kinën u rritën në fund të vitit 2018 pasi policia kanadeze arrestoi një ekzekutiv të Huawei dhe Pekini më pas arrestoi dy kanadezë me akuza për spiunazh. Të tre u liruan vitin e kaluar, por marrëdhëniet mbeten të tensionuara.

Në fillim të këtij muaji, Kanadaja ndaloi tre kompani kineze të investojnë në sektorin kritik të mineraleve të Kanadasë, duke përmendur arsyet e sigurisë kombëtare.

Dokumenti i lartpërmendur thotë se Otava do të rishikojë dhe përditësojë legjislacionin për ta lejuar atë të "veprojë me vendosmëri kur investimet nga ndërmarrjet shtetërore dhe subjektet e tjera të huaja kërcënojnë sigurinë tonë kombëtare, duke përfshirë zinxhirët tanë kritikë të furnizimit me minerale".

VIDEO | Udhëheqësi kinez Xi u zemërua me Trudeau: Gjithçka për të cilën folëm doli në media

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës