Kanadaja po dërgon automjete të blinduara moderne në Ukrainë

Katër nga 50 automjetet e para të blinduara që po ndërtohen në fabrikën General Dynamics Land Systems në Londër, Ontario, do të dorëzohen në Ukrainë.

Njoftimi u bë gjatë një aktiviteti ku morën pjesë zyrtarë të qeverisë kanadeze, drejtues dhe punonjës të GDLS.

Automjetet, pjesë e një angazhimi më të gjerë të ndërmarrë shtatorin e kaluar, përfshijnë mjete të blinduara mbështetëse luftarake me një variant ambulance të krijuar për të ndihmuar në evakuimin mjekësor nga zonat e luftimit.

Kryeministri Justin Trudeau njoftoi një paketë ndihme prej 650 milionë dollarësh për Ukrainën, e cila përfshin këto 50 automjete të reja ushtarake, përveç 39 të dorëzuara më parë në 2022.

Ministri i Mbrojtjes Bill Bler tregoi se 10 automjete do të dorëzohen deri në verë dhe 40 të tjerat do të vijojnë më pas.

Këto automjete moderne luftarake me një variant ambulance do të mbërrijnë fillimisht në Gjermani për stërvitje përpara se të vendosen në Ukrainë deri në vjeshtë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës