Si jemi (të pa)informuar për konfliktin në veri të Kosovës

Trazirat në Kosovë / Foto EPA-EFE/DJORDJE SAVIC

Kush janë personat që bllokuan urën për në Banjskë fundjavën e kaluar në natën e së shtunës dhe të dielës. Kush i udhëhoqi, kush i armatosi dhe stërviti, cili ishte qëllimi i tyre, si u arratisën në Serbinë qendrore, i shtruar në Novi Pazar, a po trajtohet dikush në Poliklinikën VMA, a ka Milan Radoiçiq në videon e publikuar nga Kosova Ministri i Policisë, por edhe nëse autoritetet serbe dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq ishin të përfshirë në gjithë këtë rast dhe në çfarë mase. A ka përfshirje të strukturave serbe të sigurisë në këtë ngjarje, por edhe nëse në konflikt kanë qenë të përfshira edhe shërbimet e huaja - të gjitha këto janë pyetje për të cilat ende nuk kemi përgjigje të plota.

Fakti është se në konfliktin e parë të hapur të armatosur mes serbëve dhe shqiptarëve pas pogromit të vitit 2004, një polic i Kosovës dhe tre serbë vdiqën dhe të shtënat filluan në fshatin Banjskë natën e së shtunës dhe të dielës, rreth orës 2:30 të mëngjesit. , kur serbët e bllokuan me kamionë urën që të çon në qendër të fshatit.

Kur ka mbërritur policia e Kosovës, serbët kanë filluar të qëllojnë dhe kanë vrarë policin. Të shtënat kanë vazhduar edhe gjatë ditës, kur nga Dioqeza e Rashko-Prizrenit është njoftuar se një grup personash të armatosur të maskuar me autoblinda kanë hyrë në manastir dhe kanë depërtuar në portën e mbyllur të manastirit. Pas përleshjes me forcat e Kosovës, grupi i serbëve është larguar nga manastiri, ndërsa nga Prishtina është raportuar se disa nga sulmuesit janë arrestuar.

Në Serbinë qendrore – mjegull mediatike

Informatat e para për ngjarjen publiku i ka marrë nga adresa e zyrtarëve kosovarë Albin Kurti dhe Vjosa Osmani, të cilët kanë bërë të ditur se në një sulm në fshatin Banjskë ka mbetur i vrarë një polic i Kosovës dhe një tjetër është plagosur, duke vlerësuar menjëherë se bëhet fjalë për sulm terrorist. . dhe krimi i organizuar me ndihmën e Beogradit, pasuar me njoftime zyrtare nga institucionet e Kosovës.

Gjatë asaj kohe, në Serbinë qendrore – mjegull mediatike. Radio Televizioni i Serbisë dhe stacionet televizive me frekuencë kombëtare ishin dukshëm të heshtura, pa transmetime të drejtpërdrejta, emisione speciale apo komente analistësh.

Portalet menjëherë kanë përcjellë lajmin se është vrarë një polic i Kosovës, se janë bllokuar vendkalimet Jarinje dhe Bërnjak, se tensioni po rritet në veri të Kosovës dhe Metohisë. Lajmin se ka pasur një konflikt të armatosur mes serbëve dhe shqiptarëve në veri të Kosovës dhe se është vrarë një polic shqiptar është komentuar vetëm nga kryetari i Kuvendit Vladimir Orliq, i cili rastësisht ka qenë i ftuar në një kanal televiziv kombëtar dhe shkurtimisht. tha se dhuna dhe përshkallëzimi i hapur i përshtatet vetëm Albin Kurtit.

Rreth mesditës, Dioqeza e Rashko-Prizrenit njoftoi se një grup personash të maskuar të armatosur me automjet të blinduar kanë hyrë në manastirin e Banjskës dhe se dënojnë ashpër sulmin e fundit të ndodhur në veri të Kosovës, duke i shprehur ngushëllimet familjes së polici i vdekur.

Drejtori i Zyrës për Kosovë dhe Metohi, Petar Petkovic, fillimisht ka paralajmëruar një konferencë për media për ora 14, e më pas e ka anuluar atë, duke thënë se presidenti Aleksandar Vuçiq do t'i drejtohet publikut pasdite.

Në ndërkohë janë deklaruar Kfor-i, EULEX-i, ambasadorët e pesëshes vendimmarrëse të NATO-s (SHBA, Francë, Gjermani, Itali dhe Britani), Miroslav Lajçak, Josep Borel, Oliver Varhelji, Edi Rama, por ende nuk dihet. kush ishin sulmuesit.në konfliktin me policinë e Kosovës dhe pse ka ndodhur konflikti.

Kjo nuk ishte e qartë edhe pasi policia e Kosovës rreth orës 15:30 njoftoi se një nga sulmuesit ishte vrarë, të cilin tashmë e kishin cilësuar si terrorist dhe dy sulmues të tjerë u likuiduan.

Rreth orës 19:20, Dioqeza e Rashko-Prizrenit njoftoi se gjendja në manastir është e qetë dhe personat e armatosur nuk janë aty, ndërsa mediat raportuan se të arrestuarit në Banjskë janë ndaluar në stacionin policor në jug të Mitrovicës. Vetëm në ora XNUMX:XNUMX i është drejtuar publikut presidenti i vendit, Aleksandar Vuçiq, i cili tha se në konflikt kanë vdekur tre serbë të Kosovës, se ushtria dhe policia serbe nuk kanë marrë pjesë në sulm, por se Serbët u rebeluan sepse nuk donin të vuanin më terrorin e Kurtit.

Pochuca, Bihali, Wagner, Milan Radoicic

Identiteti i vërtetë i serbëve të vrarë fillimisht u publikua në rrjetet sociale dhe e transferuan edhe atë disa media, por emrat e tyre fillimisht u bënë të ditur zyrtarisht nga presidenti Aleksandar Vuçiq në fjalimin e tij mbi RTS më 27 shtator.

Gjatë gjithë këtyre ditëve, shumë informacion qarkulluan në rrjetet sociale dhe portale - nga ajo të Kosovës dhe Metohisë u vranë Radomir Pochuca dhe Pavle Bihali, që anëtarët e Lëvizja Obraz dhe rus Wagner, që të armatosurato njerëzit mbaheshin nga besimtarët dhe murgjit në një manastirnga Banjska.  Manastiri i Visoki Deçanit paralajmëroi të hënën për një sërë dezinformatash dhe lajmesh të rreme që po përhapen pas konfliktit, veçanërisht në mediat kosovare. duke porositur se sulmet me qëllim të keq dhe përhapja e informacionit të rremë nuk i kontribuojnë paqes, por vetëm rrisin tensionet ndëretnike në Kosovë dhe Metokia.

Ata janë në rrjetet sociale, por edhe në media ishte duke hamendësuar sa sulmues u vranë - mediat raportuan se ka vdekur edhe sulmuesi i katërt, gjë që nuk ishte kështu ishte e vërtetë, ndërsa disa llogari të mediave sociale raportuan deri në dhjetë viktima.

Në rrjete po hamendej edhe ai kush janë të vrarët, pra ka pasur dhe botuar se Radomir Pochuca, një ish-gazetar pro-rus, si dhe lideri i lëvizjes së krahut të djathtë Leviathan, Pavle Bihali, janë në mesin e të vrarëve.

Në xhiron e rrjeteve socialeеdhe informacion и se sulmuesit kishin mbështetjen e grupit mercenar rus Wagner.

Një arsye të re për të dyshuar në vërtetësinë e informacionit të publikuar ka dhënë ministri i Policisë, Jellal Svechlja, i cili në lidhje me sulmin akuzoi drejtpërdrejt biznesmenin kontrovers dhe nënkryetarin e listës Srpska, Milan Radoiçiq, duke deklaruar se dokumentet e tij janë gjetur në vendngjarje, si hartat dhe planet e sulmit të policisë.

Svechlja ka publikuar edhe një video nga Manastiri i Banjës, ku, siç pretendon, shihet nënkryetari i armatosur i Listës Serbe, Milan Radoiçiq.

Аvërtetësinë e asaj videoje нmund të përcaktohet

Presidenti Aleksanдar Vuçiq as nuk e mohon dhe as nuk e konfirmon se në video është Radoiçiq, ndërsa ministri i Jashtëm Ivica Daçiq pretendon se video tregon borë dhe për këtë arsye nuk mund të jetë autentike.о. Një video me dron është shfaqur në internet që tregon njerëzit që tërhiqen nga manastiri mbi kodër.

Nderkohe, konfuze kishte edhe të dhëna nga Prokuroria e Kosovës për numrin e të arrestuarve, kështu që për një kohë nuk ishte e qartë se sa.imja u arrestuan dhe saimja janë liruar nga paraburgimi. Kishte edhe një konfuzion të madh se kush е në spitalin e Novi Pazarit - objekti mjekësor në Serbinë qendrore që është më afër vendit ku ndodhi konflikti.

Gazetarët nuk arritën të merrnin informacion zyrtar për atë nëse dhe sa persona trajtohen në atë institucion dhe çfarë janë lëndimet e tyre, por lajmи mbërritia dhe përmes kanaleve të tjera, gjë që nuk është e zakonshme për atë spital. Mediat kanë raportuar se para spitalit në Novi Pazar ka pasur prezencë të dukshme të policëve të cilët nuk kanë qenë aty dy ditë më vonë. Një tjetër informacion i pa verifikuar i përcjellë nga Svechlja është se Radoicic është plagosur dhe po trajtohet në VMA. por presidenti Vuçiq asaj mohon.

Ende nuk është e qartë se çfarë ka ndodhur

Lufta me dezinformatat, gjysmëinformatat dhe lajmet e rreme nuk është atipike për marrëdhëniet mes Beogradit dhe Prishtinës, por pas konfliktit të fundit me pasoja fatale, u bë shumë e dukshme.

Qytetarët në Serbinë qendrore dhe Kosovën ende nuk e kuptojnë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë, për shkak të asaj, por dhe si do të përfundojë kjo - do të pveshin tashmë e plasariturа apo është vetëm akti i parë i një drame të re që po shkruhet.

Burimi: Demostat

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës