Si ndodhi tragjedia e paimagjinueshme e futbollit në Indonezi

Në Indonezi ndodhi tragjedia më e madhe në historinë e futbollit/Foto: EPA-EFE/SANDI SADEWA

Mbrëmjen e së shtunës në Indonezi, një nga tragjeditë më të mëdha ka ndodhur në një stadium futbolli.

Gjithçka nisi pas përfundimit të ndeshjes së Persebaya Surabaya kundër Arema Malang. Policia tha se kishte rreth 42.000 spektatorë në stadium, të gjithë mbështetës të Aremës. Tifozët e Persebaya nuk u lejuan të hynin, nga frika e incidenteve.

Pas humbjes nga Arema, spektatorë të zemëruar dolën në fushë, duke kërkuar shpjegim për rezultatin negativ. Ata hodhën shishe dhe sende të tjera drejt lojtarëve dhe zyrtarëve të ekipit. Dhuna u përhap më pas jashtë stadiumit, ku të paktën pesë makina policie u dogjën ndërsa të tjerat u dëmtuan. Policia është kundërpërgjigjur me gaz lotsjellës, të cilin FIFA e ka ndaluar hyrjen në stadiumet e futbollit.

Sa njerëz vdiqën?

Sipas raporteve të policisë, të paktën 125 persona, përfshirë fëmijë dhe dy policë, vdiqën. Shumica e tyre u vranë.

Mbi 100 persona u plagosën. Policia tha se numri i të vdekurve ka gjasa të rritet pasi ka të lënduar në gjendje të rëndë.

Sipas Save Our Soccer, të paktën 86 tifozë kanë humbur jetën që nga viti 1995, shumica e tyre në përleshje.

Pse futbolli ngjall dhunë?

Futbolli është sporti më popullor në Indonezi dhe liga vendase ka një numër të madh mbështetësish dhe tifozësh. Tifozët janë të lidhur emocionalisht me ekipet e tyre dhe ky fanatizëm shpesh çon në incidente dhune dhe huliganizmi. Por zakonisht ato ndodhin jashtë stadiumeve.

Rivaliteti më i famshëm është mes skuadrave Persia Jakarta dhe Persib Bandun. Në disa ndeshje ka pasur përplasje mes tifozëve të dy skuadrave, shumë prej të cilave fatale. Në vitin 2018, një tifoz i Persia Xhakartës u rrah për vdekje nga fansat e Persib Bandung.

Futbolli indonezian është prekur nga incidente dhune edhe në nivel ndërkombëtar. Në vitin 2019, gjatë kualifikimeve për Botërorin e këtij viti në Katar, shpërthyen incidente mes tifozëve të Indonezisë dhe Malajzisë. Në veçanti, në shtator 2019, tifozët malajzianë u kërcënuan dhe u sulmuan me objekte gjatë një ndeshjeje në Xhakartë. Ministri i Sportit i Malajzisë i cili ishte në stadium për të parë ndeshjen u largua pas incidenteve. Dy muaj më vonë, në një ndeshje në Kuala Lumpur, tifozët e të dyja skuadrave hodhën sende dhe shishe mbi njëri-tjetrin.

Gjithashtu në Lojërat e Azisë Juglindore 2019, pas humbjes nga Vietnami në finalen e turneut U-22, tifozët indonezianë përdorën mediat sociale për të kërcënuar dhe ngacmuar lojtarët kundërshtarë.

Në qershor, dy tifozë të Persib Bandung u përplasën ndërsa përpiqeshin të hynin në stadiumin e Bandung për të parë Kupën e Presidentit 2022. Tifozët e zemëruar u bënë të dhunshëm pasi policia refuzoi t'i lejonte të hynin në stadiumin tashmë të mbushur plot.

Çfarë po bën qeveria për këtë?

Presidenti indonezian Joko Widodo shprehu keqardhje të thellë për tragjedinë dhe urdhëroi një hetim. Gjithashtu vendosi të pezullojë ligën e futbollit deri në rivlerësimin e situatës së sigurisë në stadiume dhe marrjen e masave më të rrepta.

"Shpresoj që kjo tragjedi të jetë tragjedia e fundit e futbollit në Indonezi," tha ai.

Shoqata e Futbollit të Indonezisë e ka ndaluar Arema që të organizojë ndeshje futbolli deri në fund të sezonit. Amnesty International i bëri thirrje gjithashtu Indonezisë që të hetojë përdorimin e gazit lotsjellës në stadium dhe të sigurojë që ata që kryejnë vepra të gjykohen në takime të hapura.

Video e ditës