Si i përdor ushtria ruse vullnetarët për të mbushur boshllëqet në radhët e saj?

Foto e Reuters

Kur forcat ruse u tërhoqën nga qyteti i Balaklia në Ukrainën lindore në fund të vitit 2022, të ndjekura nga trupat ukrainase dhe nën zjarr artilerie, ata lanë pas një grup vullnetarësh të pajisur keq për të ruajtur tërheqjen e tyre.

Njësia prej rreth 50 burrash erdhi nga rezervat luftarake të ushtrisë kombëtare – e njohur me akronimin rus BARS – një grup i lirshëm njësish që arrin në disa mijëra luftëtarë që Ministria e Mbrojtjes Ruse ka dislokuar në Ukrainë për të plotësuar forcat e saj të rregullta.

Foto e Reuters

Pushtimi i Ukrainës shënoi tashmë aksionin e parë të BARS, të themeluar në vitin 2015, domethënë vendosjen e njësive në luftime. Njësia u la për të mbrojtur Balaklian pa armatim të rëndë apo mbështetje ajrore, komunikim të gabuar dhe pa koordinim me ushtrinë e rregullt.

Foto e Reuters

Në vazhdim ju sjellim të plotë rrëfimin e publikuar nga “Reuters”.

"Ku është forca jonë ajrore?" pyeti një nga luftëtarët e BARS-it. Ekipi i tij, i ngarkuar me mbrojtjen e një udhëkryqi në veri të qytetit, ndau një zierje me mish të ftohtë gjatë një qetësie në granatimet ukrainase.

Foto e Reuters

Udhëheqësi i ekipit Anton Kuznetsov, kamera Go pro e të cilit kapi shkëmbimin, u tha burrave se duhet të kishte një arsye të mirë që nuk kishte mbështetje ajrore.

“A e kuptojnë se jemi të rrethuar? një tjetër ushtar u ankua jashtë kamerës.

I kontaktuar nga Reuters, Kuznetsov tha se ai e regjistroi videon në kamerë dhe më pas e vendosi gabim kartën e kujtesës së kamerës, por ai nuk pranoi të komentojë mbi operacionet luftarake.

Karta e kujtesës u la në çantën e shpinës pas tërheqjes.

Një pamje e videos së siguruar nga Reuters tregon Kuznetsov, një luftëtar në forcën vullnetare të ushtrisë ruse BARS, në një apartament në Balaklia

Ministria ruse e Mbrojtjes dhe Kremlini nuk iu përgjigjën kërkesave për koment në lidhje me videon ose masën në të cilën ushtria mbështetet në njësitë e parregullta. Zëvendëskomandanti i forcës BARS që luftoi në Balaklia, i kontaktuar nga Reuters, konfirmoi pozicionin e tij në njësi, por nuk pranoi të komentojë mbi aktivitetet e saj.

Foto e Reuters

Rusia ka bërë fitime territoriale përgjatë pjesëve të vijës së frontit në muajt e fundit. Ukraina, e cila zëvendësoi topin e saj ushtarak në fillim të shkurtit, ka thënë vazhdimisht se ka nevojë për më shumë pajisje dhe mbështetje nga aleatët perëndimorë për t'u marrë me situatën në terren.

Në të paktën dy raste, Presidenti Vladimir Putin vlerësoi publikisht kontributin e BARS në fushatën ruse. Në fjalimin e tij vjetor në parlament më 21 shkurt 2023, ai tha se luftëtarët e BARS ishin vullnetarë patriotë dhe i falënderoi ata për shërbimin e tyre.

Rod Thornton, profesor i asociuar në Departamentin e Studimeve të Mbrojtjes në King's College në Londër, vlerësoi se BARS kontribuon midis 10.000 dhe 30.000 burra në forcat ruse që veprojnë në ose afër Ukrainës. Rusia nuk e bën të ditur numrin e luftëtarëve të BARS.

Në muajt e fundit, njësitë e BARS kanë luftuar në Ukrainën verilindore dhe rajonin jugor të Zaporizhia, dy nga frontet më të kontestuara, sipas përditësimeve të postuara në mediat sociale nga Dmitry Rogozin, përfaqësuesi i emëruar nga Moska për Zaporizhia.

Foto e Reuters

Njësitë BARS kanë qenë të dobishme në mbulimin e boshllëqeve në fuqinë punëtore ruse, tha Nick Reynolds, bashkëpunëtor hulumtues për luftën tokësore në Institutin Royal United Services, një institut kërkimi i mbrojtjes me bazë në Mbretërinë e Bashkuar.

"Meqenëse shteti rus po mobilizohet qartë për një konflikt më të gjatë, një sistem si BARS ofron një forcë shtesë që mund të mobilizojë pjesë të popullsisë, të trajnojë dhe të sigurojë masë shtesë," tha Reynolds, duke komentuar pamjet e CCTV. Kuznetsov.

Ai tha se grupi i shfaqur në video dukej "jo veçanërisht profesional ose i trajnuar mirë".

Më 6 shtator 2022, thelbi i forcave ruse në Balaklia po tërhiqej përpara një kundërofensivë të madhe ukrainase. Forcat ukrainase kanë kapur tashmë vendbanimet e afërta Verbivka dhe Lageri. Por luftëtarët e BARS qëndruan.

Kuznetsov, 29 vjeç dhe me origjinë nga Siberia, ishte një nga drejtuesit e skuadrës së Togës 9 BARS, duke komanduar rreth një duzinë burra.

Komandanti i togës në Balaklia urdhëroi kompaninë e Kuznetsovit të nxitonte në udhëkryq dhe të zmbrapste forcat ukrainase.

Ata e dinin se do të mposhteshin nga ukrainasit, tregonin bisedat e regjistruara. Armët më të rënda që skuadra e Kuznetsov kishte në dispozicion ishin mitralozë, granata me raketa dhe mortaja.

Dy anëtarë të forcës BARS u dërguan për të gjetur një vend me një sinjal radio për të kontaktuar një njësi artilerie aty pranë për mbështetje, sipas një prej katër luftëtarëve që foli për Reuters në kushte anonimiteti.

Pas rreth 24 orësh, ata gjetën një njësi artilerie, por ata tashmë po tërhiqeshin drejt Rusisë, kështu që ata nuk mund të ndihmonin, tha personi.

“Përshtypja ime e parë ishte se ishim të harruar”, tha ai. “Më ka goditur shumë psikologjikisht.

Më 7 shtator, ditën e fundit të kapur nga kamera, kompania e Kuznetsov-it qëndroi në vëzhgim nga një ndërtesë apartamentesh me pamje nga kryqëzimi, ndërsa komunikimet radiofonike raportuan se forcat ukrainase po afroheshin.

Foto e Reuters

Ndërsa ata prisnin, Kuznetsov dhe dy nga njerëzit e tij luanin me një aeroplan lodër dhe një tank lodër, duke u shtirur si një ushtar që bën thirrje për mbështetje ajrore.

Foto e Reuters

Menjëherë pas kësaj, erdhi një raport në radio duke thënë se pesë Humvee ukrainase ishin parë aty pranë.

Kuznetsov i thotë ekipit të tij: "Mirë, burra, le të bëhemi gati për betejë".

Pamjet video mbarojnë ndërsa Kuznetsov niset për në rrugë.

Pas tërheqjes, BARS 9 u shpërbë përkohësisht, por sipas disa ushtarëve, njësia më pas u thirr përsëri.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës