Si emigrantë, ata arrijnë në Finlandë përmes Rusisë

Emigrantët në kufirin ruso-finlandez/ Foto: EPA-EFE/TOMI HANNINEN

Finlanda forcon masat kundër hyrjes së paligjshme në vend dhe mbyll pikat kufitare me Rusinë. Nga vijnë emigrantët dhe azilkërkuesit që duan të vijnë në BE dhe kush u premton atyre ndihmë për këtë?

Me përjashtim të një kalimi kufitar në verilindje të vendit, të gjitha të tjerat midis Finlandës dhe Rusisë janë të mbyllura.
Katër pika kufitare u mbyllën më 18 nëntor dhe tre të tjera më 24 nëntor.

Hakmarrja e Kremlinit

Helsinki e shpjegon vendimin me shtimin e kalimeve ilegale. Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto, beson se vala e emigrantëve është hakmarrja e Kremlinit për anëtarësimin në NATO. Moska pretendon se kalimet kufitare përdoren vetëm nga njerëz që kanë të drejtë ta bëjnë këtë.
Nga gushti i këtij viti e deri më tani, 684 persona nga Jemeni, Iraku dhe Somalia, si dhe vende nga Lindja e Mesme kanë kërkuar azil në Finlandë, sipas informacioneve të autoriteteve kufitare të dhëna për DV. Të gjithë pa leje hyrjeje erdhën përmes pikave kufitare ruse në territorin finlandez.

Këshilla në grupet e mesazheve

Hulumtimi i DW në Telegram zbuloi disa grupe në gjuhën arabe që ndanin informacione dhe shkëmbyen përvoja rreth rrugëve dhe mbërritjeve pa dokumente.
Në grupin "Informacion Rusi - Finlandë", për shembull, edhe administratorët ofrojnë ndihmë për të aplikuar për vizë në Rusi dhe për të kaluar kufirin për para.
Siç shihet nga historia e bisedave, grupi u themelua në maj të vitit 2022 nga përdoruesi "Rus GT", profili i të cilit tani është fshirë dhe nuk dihet se kush qëndron pas tij.

“Asistencë” gjatë kalimit të kufirit

Disa përdorues, profilet e të cilëve tashmë janë fshirë, pohojnë në biseda se mund të ndihmojnë për të dorëzuar një vizë dhe për të kaluar kufirin në Estoni ose Finlandë. Për një vizë tre mujore për të marrë pjesë në kurse të shkurtra gjuhësore në Rusi, si dhe për transport deri në kufirin e BE-së, kërkoheshin 1300 USD.

Për 2500 dollarë premtohet një vizë që mund të zgjatet deri në një vit dhe garantohet “akomodimi i studentëve” dhe sigurimi shëndetësor, “që të mos ketë probleme në kufi”.
Deri në kufi, ata premtojnë se do të shoqërohen nga një person që flet rusisht "që e njeh rajonin më mirë se një pajisje GPS". Më pas jepen udhëzime se “në bazë të pikëpamjeve politike, bindjeve apo kërcënimeve në atdhe” është mirë të kërkosh azil në BE.

Çfarë premtojnë “ndërmjetësit”?

Tetori dhe nëntori 2023 kanë më shumë mesazhe në biseda. Një përdorues me një numër telefoni të regjistruar në Bjellorusi me emrin "Abo Abdo" premton se mund t'i ndihmojë njerëzit të hyjnë në Finlandë duke sjellë fillimisht "disa rusë" në Vyborg, nga ku ata duhet të vazhdojnë vetë në vend. “Abo Abdo” shton se për të kaluar kufirin duhet një biçikletë pasi shumica e vendkalimeve nuk mund të kalohet në këmbë.
Një rus tha për DV se në vendkalimin Vartsila-Nirala, ai vuri re një minibus me targa ruse plot me biçikleta, të cilin shoferi ua shpërndau rreth 30 personave përpara kufirit.

Një burrë tjetër thotë se pasi morën biçikletat, "një roje kufitare ruse i çoi në kontrollin e kufirit".

Një përdorues tjetër me emrin “N” thotë se policia ruse nuk arreston emigrantë që shoqërohen nga një “ndërmjetës”.
Përdoruesi “Torab” thekson se “ndërmjetësit” kanë një lloj marrëveshjeje me rojet kufitare ruse dhe i lënë në anën finlandeze ku mund të kërkojnë azil. Të dy përdoruesit nuk iu përgjigjën pyetjeve të DV.

Në grupin “Moskë-Finlandë”, pas njoftimit për mbylljen e kufijve, po debatohet nëse mund të kalohet kufiri në veri. Numri i përdoruesve u rrit nga 30 në 170 persona në një kohë të shkurtër. Shumë po kërkojnë nga “ndërmjetësit” garanci se do të mund të hyjnë në BE. I pyetur nëse mund të arrestoheshin gjatë tentativës dhe të deportoheshin, administratori i grupit siguron se “brenda dy ditësh kaluan kufirin mbi 100 persona dhe askush nuk u deportua”.

Rusia i hedh poshtë akuzat

Ministrja e Jashtme e Finlandës, Elina Valtonen, thotë për DW se Rusia nuk po ruan më kufirin e përbashkët sipas marrëveshjeve dhe se kjo kërcënon sigurinë dhe rendin kombëtar në Finlandë. Sipas saj, “duket se Rusia inkurajon kalimin e paligjshëm të kufirit”.
Dmitry Peskov, një zëdhënës i presidentit rus, tregoi se "kufijtë përdoren nga ata që kanë të drejtën ligjore për ta bërë këtë dhe se rojet kufitare ruse respektojnë plotësisht udhëzimet zyrtare për punë".

Ministria e Punëve të Jashtme ruse sqaroi se ata e konsiderojnë idenë e autoriteteve finlandeze për të mbyllur të gjitha pikat e kontrollit "shkatërruese". Katër vendkalimet pranë Shën Petersburgut janë mbyllur deri më 18 shkurt 2024 dhe autoritetet finlandeze kanë bërë me dije se vendimi mund të anulohet ose rregullohet, në varësi të situatës.

Burimi: Deutsche Welle/ Autori: Alexey Strelnikov

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës