“Si e morën vesh të burgosurit që i zbuluam ne?” – pyet drejtori i shkarkuar i “Idrizovës”, Tahiri.

Burgu i Idrizovës, Foto: MPB

Drejtori i burgut “Idrizovë”, i cili u shkarkua dje, Shpenzoni Tahiri, beson se anëtarët e policisë së burgjeve janë përfshirë në planin e arratisjes përmes një tuneli të hapur nga të burgosurit, tha ai "fokus". Tahiri thotë se nuk kishte besim tek policia e burgjeve gjatë kohës që ishte në detyrë. Ai u shkarkua dje, në të njëjtën kohë kur u zbulua ekzistenca e tunelit në Idrizovë, por thotë se nuk ka lidhje me skandalet në burg, por arsyeja është se vjen nga partia Alternativa, e cila është jo më në pushtet.

Dje në “Idrizovë” është zbuluar një tunel 40 metra i gjatë, përmes të cilit të dënuarit me dënime të gjata kanë dashur të arratisen nga burgu më i madh maqedonas. Madje në tunel u vendos një dritë, me llamba dhe kabllo zgjatuese për energjinë elektrike.

- Nuk është krim atje, por vatër krimi dhe korrupsioni. Unë nuk po mbroj policinë e burgjeve. Kam bërë kallëzim penal në prokurori ndaj pesë zyrtarëve të burgjeve, kam iniciuar 45 procedura disiplinore. Nuk mund t'i mbroj, sepse krimi po lulëzon atje dhe nuk është i kohës sime, por shumë kohë më parë - thotë Tairi, i cili ishte në detyrë për tetë muaj dhe pret arrestime të punonjësve të burgjeve në periudhën në vijim.

Ai dyshon se të burgosurit që hapën tunelin kishin mbrojtje nga zyrtarët e burgut - ai shpjegon se fillimi i tunelit ndodhej në një dhomë që të burgosurit e përdornin për të ecur dhe në të cilën policia e burgut hynte rrallë.

-Vite më parë të burgosurit e përdornin atë dhomë në ambientet jashtë repartit të burgut dhe aty kishin njëfarë intimitet. Oficerët e burgut rrallë, për të mos thënë ndonjëherë, hynin atje. Ishte fillimi i tunelit. Ne morëm disa informacione më 15 shkurt dhe menjëherë filluam të kontrollojmë informacionin – thotë Tahiri.

Sipas tij, të dënuarit tashmë kanë filluar të mbulojnë gjurmët. Në pyetjen se si ka qenë e mundur që gërmimet janë bërë me muaj të tërë, e që nuk dihej më herët, drejtori thotë se repartin e mbyllur në Idrizovë e ruajnë vetëm katër policë dhe atje e vuajnë dënimin mbi 500 të dënuar.

- Pse kaq pak, pyet Kovaçevskin. Në Idrizovë na mungojnë 120 zyrtarë të burgut. Në ndihmë çdo ditë vijnë zyrtarët e burgjeve nga Kumanova dhe Shtipi. Ne marrim pesë prej andej dhe pesë prej andej për t'u mbuluar. Unë sa isha drejtor nuk kam pasur asnjë takim apo takim në Qeveri për t'i informuar nga afër, nuk janë interesuar aspak për gjendjen në “Idrizovë”, thotë Tahiri.

Ai akuzoi kryeministrin Kovaçevski se me shkarkimin e tij dje ka dashur të bëjë një pikë politike, sepse ishte e sigurt që Tahiri do të hiqej nga posti i tij si anëtar i Alternativës.

– E dija që dje do të shkatërrohesha sepse jam pjesë e Alteraniva. Por Kovaçevski dëshiron të tregojë një pikë politike. Nuk e kuptoj, nuk ishte menduar të ishte. Edhe pse e dija se do të më pushonin, vazhdova të punoja për zbulimin e tunelit, doja ta parandaloja këtë. Kam punuar deri në minutën e fundit. Në fakt ia shpëtova mandatin, sepse nëse nuk do ta kisha bërë, të burgosurit do të kishin gjetur tunelin dhe do të kishin ikur. Pas kësaj do të duhej të jepte dorëheqje – thekson ai.

VIDEO: Tuneli në “Idrizovë” 40 metra, të burgosurit kanë vendosur edhe rrymë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës