Kafeja sipas recetës së një ushtari të shekullit të 19-të të zgjon më mirë se çdo gjë: Një përbërës të jep aromën e veçantë

Фото: [email mbrojtur]/ Flickr

Kafeja sipas një recete të shekullit të 19-të është një mënyrë e shkëlqyer për t'u zgjuar. Bëhet fjalë për ekspres, recetën e të cilit e shpikën ushtarët, dhe në vend të me qumësht e bënë me një pije e fortë. Në versionet portugeze, pija "dhallë" përgatitet me ekspres, limon, nenexhik dhe rum, dhe në versionin austriak shërbehet me një kub akulli.

Një version i shpejtë është bërë si më parë ekspresin e ëmbëlsuaro hidhet në një filxhan me kuba akulli dhe një fetë limoni, duke e bërë “mazagranin” “kafenë e ftohtë origjinale”. Emri i pijes ndoshta vjen nga emri i Kalaja Mazagran ndodhet në Algjeri, e cila iu dha Francës në 1837 dhe ku u krijua pija.

Foto: Sheng Wang/Flickr

Në atë fortesë, trupat koloniale franceze konsumuan "mazagran" përgatitur me shurup kafeje dhe ujë të ftohtë. Gjegjësisht, kur ushtarët nuk kishin ujë, ata përzienin shurupin e kafesë me rumin dhe kështu arritën të ngroheshin.

Kur ushtarët u kthyen në Paris, ata sugjeruan që banakierët ta shërbenin pijen dhe meqenëse u bë e njohur shpejt, të gjitha kafenetë filluan ta servirin me gota të larta.

Mazagran bëhet me kafe të fortë dhe të nxehtë të derdhur mbi akull dhe zakonisht shërbehet në një gotë të ngushtë e të gjatë.

Kjo kafe bëhet me ujë, jo qumësht. Një fetë limoni dhe disa lugë rum shtohen më pas në gotë, varësisht nëse e dëshiron klienti. "kafe e nxehtë" ose kafe me shije.

Foto: BiteAMap / Flickr

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË