Kafe 15 euro, spageti 600 euro! Një listë çmimesh tronditëse nga Mykonos i Greqisë po qarkullon në Facebook

Foto: Profimedia

Me fillimin e sezonit veror nisën edhe historitë për çmimet e pushimeve në destinacione të ndryshme turistike. Është një nga destinacionet e preferuara të pushimeve në mbarë botën Greqia, dhe turistët që shkojnë atje ndajnë eksperiencat e tyre në rrjetet sociale

Në faqen e Facebook Gateway greke është shfaqur një listë çmimesh ushqimesh dhe pijesh nga ishulli i famshëm grek Mykonos, e cila, duke pasur parasysh shifrat, tërhoqi një interes të madh.

Në atë çmimore thuhet se kafeja ekspres kushton 15 euro, birra 50 euro, specialiteti grek "suvlaki" 25 euro, një porcion kallamar 150 euro dhe spageti me karavidhe 600 euro.

Foto: Greek Gateway/Printscreen/Facebook

"Histori e vërtetë. Çmimet e Mykonos janë të çmendura. Pse të paguani kaq shumë kur ka edhe 227 ishuj grekë”, shkruhet në përshkrimin e postimit ku publikohet lista e çmimeve.

Pas këtij njoftimi ka nisur një ortek komentesh. Më shumë se 3.000 njerëz komentuan në këtë postim dhe shumica u tronditën nga këto çmime të Mykonos.

“Së fundmi ishim në një ishull grek, nuk besoj se kemi shpenzuar më shumë se 100 euro duke përfshirë verën dhe ujin”, “Kështu që unë, në 44 vite turne në ishujt grekë anashkaloj Mykonos”, “A shërbehet gjithçka në pjata dhe gota. prej ari 18 karat? “Natyrisht që është vetëm për njerëzit e pasur. Është diskriminim klasor. Harrojeni Mykonosin, ka shumë ishuj të tjerë të bukur grekë”.

Ka edhe nga ata që komentojnë se nuk kanë hasur në çmime të tilla në Mykonos, por që sigurisht ky ishull grek është vetëm për ata që kanë xhepa më të thellë.

Izgor i shtrenjtë: Pagoi një pasuri të vërtetë për kafe, briosh dhe limonadë në Opatija

Resorti popullor grek i Pefkohorit kundër turistëve arrogantë: Për këtë do të paguani një gjobë

 

Video e ditës