Kadyrov: Pas Ukrainës, Polonia është e radhës në hartën e denazifikimit

Ramzan Kadyrov
Ramzan Kadyrov / Foto: EPA-EFE/ALEXEY NIKOLSKY

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov shkroi në Telegram se pas përfundimit të luftës në Ukrainë, Rusia duhet të kryejë "denazifikimin dhe demilitarizimin" e Polonisë.

“Me mbështetjen e Ukrainës, Varshava arriti të shteronte burimet e veta ushtarake dhe tani është konfuze: po sikur, pas përfundimit të suksesshëm të operacionit special ushtarak, Rusia të fillojë denazifikimin dhe çmilitarizimin e vendit të ardhshëm? Në fund të fundit, Polonia është në hartë pas Ukrainës! Nuk do ta fsheh se personalisht kam një qëllim të tillë”, ka shkruar Kadyrov.

Kadyrov thotë se Perëndimi "do të gjunjëzohet" dhe do të njohë gabimet e tij dhe sipas tij, lufta në Ukrainë do të ndalet para fundit të vitit.

Ai beson se Rusia duhet të ndihmojë në organizimin e një "referendumi" për autonominë e Silesisë, pjesa më e madhe e së cilës është pjesë e Polonisë.

Kjo nuk është hera e parë që Kadyrov kërcënon Poloninë, e cila është anëtare e NATO-s. Sipas Kadyrov, autoritetet polake kanë nisur "lojërat e këqija" me Rusinë, pasi kanë transferuar armë në Ukrainë dhe dyshohet se kanë dërguar mercenarë.

Lideri çeçen njihet për surprizat dhe “shpërthimet” e tij në rrjetet sociale. Tre muaj më parë, ai postoi një video në Twitter në të cilën u bën thirrje "të gjithë myslimanëve dhe anëtarëve të popullit Kaukazian të fillojnë një luftë të shenjtë" në Ukrainë.

Ëndërroj të vdes në këtë luftë, edhe unë edhe fëmijët e mi”, thotë Kadyrov në video.

VIDEO | “Dua të vdes... edhe unë dhe fëmijët e mi”: Ramzan Kadyrov ka postuar një video të çuditshme

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës