Kadyrov njoftoi se si djali i tij rrahu një burrë që dogji Kuranin

Ramzan Kadyrov / Foto EPA-EFE / ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK

Ramzan Kadyrov, lideri çeçen dhe një nga ndihmësit më të afërt të Putinit, të mërkurën e kaluar mohoi zërat se ai po vdiste. Videoja u publikua në kanalin zyrtar të liderit çeçen.

“Faleminderit Zotit të Plotfuqishëm, jam gjallë dhe shëndoshë dhe nuk e kuptoj fare pse duhet të ketë turmë edhe nëse jam i sëmurë?” – thuhet në postimin që dyshohet se ka shkruar vetë Kadyrov. Tani në kanalin e tij është publikuar një regjistrim i ri. Sipas Nexta, në të shfaqet djali i tij Adam. Në video ai rrah Nikita Zhuralev, njeriun e akuzuar për djegien e Kuranit.

“Në internet ka ende mosmarrëveshje se Adam Kadyrov ka rrahur Nikita Zhuravel, i cili dogji Kuranin, një pjesëtar i shërbimeve speciale të Ukrainës. A është kjo e vërtetë apo jo?

Ai e rrahu dhe bëri gjënë e duhur. Për më tepër, unë besoj se kushdo që fyen ndonjë Shkrim duhet të ndëshkohet ashpër, përfshirë ata që e djegin në mënyrë demonstrative. Vendi ynë ka një ligj unik që mbron vlerat fetare dhe ato mbrohen nga shteti në nivelin më të lartë”, ka shkruar Kadyrov në kanalin e tij Telegram.

“Pa ekzagjerim, po, jam krenar për aktin e Adamit”, shtoi Kadyrov.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës