Kadyrov njoftoi se lagjja e re në qytetin e Grozny do të quhet Vladimir Putin

Kadyrov dhe Putin / Foto: east2west news / WillWest News / Profimedia

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov njoftoi në kanalin e tij Telegram se distrikti i ri i qytetit të Groznit do të emërohet pas presidentit rus Vladimir Putin.

“Jam njohur me rrjedhën e gjërave në pjesën qendrore të qytetit. Këtu ka nisur një projekt i madh dhe kur të përfundojë do të kemi një tremujor të ri. Ai do të mbajë emrin e liderit tonë kombëtar, figurës më të shquar politike të kohës sonë, Presidentit Vladimir Putin”, ka thënë Kadyrov në Telegram, raportojnë mediat ruse.

Kadyrov tha se zona do të jetë e vendosur në një sipërfaqe prej mbi 200 hektarësh, raporton RIA Novosti. Përveç 130 objekteve të banimit, ka më shumë se dy milionë metra katrorë hapësirë ​​banimi, ku do të ndërtohen xhami, kopshte dhe objekte të tjera të infrastrukturës sociale.

"Vendimi për të emëruar vendbanimin e ri në Grozny për nder të Vladimir Putinit u mor si shenjë e mirënjohjes së thellë të popullit çeçen dhe dëshirës për të përjetësuar emrin e tij", tha lideri çeçen.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës