Kadyrov: Lisichansk është i yni

Ramzan Kadyrov / Foto EPA-EFE / ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK

Lideri çek Ramzan Kadyrov sot, në kanalin e tij Telegram, ai shkroi "Lisichansk është i yni", duke lënë të kuptohet se qyteti i fundit në rajonin e Luhansk që ishte nën kontrollin e forcave ukrainase ra në duart e separatistëve pro-rusë.

Ai informoi se njësitë nën komandën e ndihmës kreut të Republikës çeçene, Apta Alaudinov, dhe korpusi i dytë i Milicisë Popullore të LPR kaluan nëpër të gjithë qytetin dhe arritën në qendër të Lisichansk.

Divizione të tjera të trupave aleate gjithashtu hynë me sukses në qytet nga ana, duke çliruar vendbanim pas vendbanimi dhe duke shkatërruar forcat ukrainase.

Civilët, tha Kadyrov, qëndruan në qytet sepse "ushtarët ukrainas nuk u dhanë atyre mundësinë të largoheshin nga qyteti".

Separatistët pro-rusë konfirmuan më herët sot se kishin rrethuar plotësisht qytetin kyç të Lisichansk, në rajonin lindor të Luganskut.

“Sot, policia popullore e Luhanskut dhe forcat ruse pushtuan lartësitë e fundit strategjike, gjë që na lejon të konfirmojmë se Lisichansk është i rrethuar plotësisht”, tha zëdhënësi i forcave separatiste, Andrey Marochko, për Tass.

Marrja e qytetit do t'i lejonte rusët të depërtonin më thellë në rajonin më të gjerë lindor të Donbass, i cili është bërë fokusi i ofensivës së tyre që nga dështimi për të kapur Kievin.

Rusia pushtoi rafinerinë në Lisichansk pak ditë më parë. Rafineria ndodhet pak më shumë se 15 kilometra nga vetë qyteti.

Video e ditës