Ku fshihet kripto mbretëresha bullgare – Ruza me pamje të ndryshuar lundron me një jaht në Mesdhe

Ruza Ignatova në listën e 10 më të kërkuarve të FBI-së/Foto: FBI

Ku fshihet mashtruesi Ruza Ignatova? Këtë pyetje e bën tabloidi gjerman “Bild”. Mashtruese Dr Ruza Ignatova (42) arratiset me pasaportë gjermane dhe 4 miliardë euro”, shkruan botimi. "FBI është pas saj." Javën e kaluar u bë e qartë se krijuesi i OneCoin kishte hyrë në listën e 10 më të kërkuarve të FBI-së. Shpërblimi i shpallur për informacionin që mund të çojë në arrestimin e Ignatovës është 100.000 dollarë.

Autorja e shkrimit në “Bild” Kristina Drechsler e cilëson bullgaren si “një nga mashtrueset më të mëdha në historinë kriminale”. Drechsler shkruan gjithashtu se, sipas ekspertëve, Ignatova fshihet në një jaht luksoz në Detin Mesdhe.

Një mashtrim me vlerë miliarda

Edicioni gjerman kujton historinë e gruas së kërkuar për përvetësim miliarda eurosh. Ignatova lindi në Bullgari, por shkoi për të studiuar në Schramberg të Gjermanisë, studioi drejtësi në Konstanz dhe mori doktoraturën. Ajo ka nënshtetësi gjermane.

Ruža Ignatova konsiderohet shumë inteligjente dhe në kompaninë e kriptove OneCoin, e themeluar prej saj në vitin 2014, investitorët kanë investuar mbi 4 miliardë euro. Besohet se Ignatova dhe bashkëpunëtorët e saj kanë përvetësuar 88 milionë euro vetëm në Gjermani.

Pavarësisht të gjitha premtimeve të kompanisë së saj, i ashtuquajturi OneCoin nuk ekziston as si monedhë. Në vitin 2017, mbretëresha e kriptomonedhave u zhduk bashkë me paratë. Interpoli është në kërkim të saj në 194 vende.

A fshihet mbretëresha e kriptove në një jaht?

Artikulli thekson se FBI e ka vendosur atë të dytën në dhjetë kriminelët më të kërkuar dhe që nga java e kaluar ajo është e vetmja grua në atë listë.

Gazetari anglez Jamie Bartlett, i cili po përpiqet të gjejë mashtruesin, shkroi një libër për arratisjen e saj. Ai ka folur me njerëzit që e kanë parë dhe beson se Ignatova jeton në një jaht në Mesdhe. Por pse pikërisht atje? Nëse jeni dymbëdhjetë milje detare nga bregu, asnjë vend nuk ka juridiksion dhe autoritetet nuk kanë të drejtë t'ju arrestojnë. Besohet se mashtruesi i është nënshtruar edhe disa operacioneve estetike. Bild pretendon se hetuesit besojnë se ajo aktualisht është bjonde dhe e dobët, me një hundë dhe nofull, faqe dhe buzë të reja.

Ignatova ka mjaft para për të vazhduar të fshihet

Një qendër veçanërisht e rëndësishme për biznesin e mbretëreshës së kriptove është Dubai. Në vitin 2020, autoritetet e Emirateve i shkrinë llogaritë e saj, edhe pse më shumë se një vit më parë Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së e kishte paditur atë dhe e kishte etiketuar OneCoin një "kriptomonedhë mashtruese". Disa muaj më parë, ish-bashkëpunëtori i saj i ngushtë – avokati Mark Scott – u shpall fajtor për pastrimin e 400 milionë dollarëve.

BBC gjithashtu tërheq vëmendjen ndaj pretendimeve se Dr. Ruza Ignatova është ndër investitorët më të mëdhenj të bitcoin në botë. Ka mundësi që ajo të zotërojë 230 mijë të tilla. Edhe pas rënies së vlerës së kriptomonedhës më të njohur, kjo do të ishte e barabartë me rreth 5 miliardë dollarë. Paratë që janë më se të mjaftueshme për ta ndihmuar atë të vazhdojë të fshihet, thekson media.

Video e ditës