'Ku shkoi Marsi?': Planeti i Kuq ka qenë 'i padukshëm' për një kohë tani

Foto: Profimedia

Marsi “fqinji” i Tokës është i padukshëm në qiellin e natës që nga e shtuna për shkak të një lidhjeje diellore dhe ky fenomen do të ndërpresë plotësisht komunikimin që agjencitë hapësinore kanë me roverët e tyre në Planetin e Kuq për disa ditë.

Mesatarisht, çdo 25 muaj Dielli e vendos veten si një pengesë midis Marsit dhe Tokës dhe këtë herë do të bllokojë komunikimin midis planetëve deri në fillim të dhjetorit.

Lidhja diellore ndikon edhe në punën e ekspertëve të NASA-s, të cilët duhet t'u jepnin udhëzime roverëve të tyre paraprakisht, në mënyrë që të mos bënin një pushim shumë të gjatë gjatë periudhës së ndërprerjes së komunikimit.

“Është e pamundur të parashikohet se çfarë informacioni mund të humbasë për shkak të ndërhyrjes nga grimcat e ngarkuara nga Dielli dhe ky informacion i humbur mund të rrezikojë performancën e anijes. Prandaj, para bashkimit diellor, inxhinierët dërgojnë udhëzime për dy javë dhe presin", tha NASA, a raporton "Science Alert".

Gjatë periudhës së lidhjes, është e vështirë dhe nganjëherë e pamundur të shkëmbehet informacion, si midis orbitësve të Marsit, ashtu edhe ndërmjet roverëve në stacione sipërfaqësore dhe tokësore, sepse korona diellore, ose më rrallë - disku i Diellit, ndërhyn me radio- komunikimin. .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës