Katsarska: Nuk kemi asnjë justifikim për të mos mbajtur marrëdhënie të mira me vendet evropiane dhe fqinjët

Simonida Katsarska / Foto: Printscreen

“Ne si shtet kandidat që presim prej kohësh, nuk e kemi luksin që të mos mbajmë marrëdhënie me shtetet anëtare apo me ato shtete anëtare që janë fqinjët tanë. Absolutisht nuk do t'i ndihmojë askujt në kuadër të integrimeve evropiane”, tha drejtoresha e Institutit për Politikë Evropiane - EPI, Simonida Katsarska në programin e mëngjesit të Free Press.

Ajo shtoi se për vendin tonë është e rëndësishme që komisioni përmes drejtorisë të na shikojë nga prizmi i atyre vendeve që potencialisht në 7 deri në 10 vitet e ardhshme do të kishin kapacitet për të përmbushur detyrimet e anëtarësimit.

"Përvoja e integrimeve evropiane ka treguar se komisioneri nuk duhet të gëzojë aq sa vetë drejtoria duhet të mbështesë vendet që janë në procesin e pranimit," tha Katsarska.

Sipas saj, përbërja e re e Komisionit Evropian duhet të merret me zgjerimin dhe duhet të diskutohet tashmë në kornizën e ardhshme financiare të BE-së.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës