Katsarska është e befasuar nga shpejtësia me të cilën janë miratuar ndryshimet në kodin penal

Dobrila Katsarska, kryetare e Gjykatës Kushtetuese/Foto: Sloboden pechat

“Jam e habitur si u miratuan ndryshimet në Kodin Penal, më habit që opozita nuk i bllokoi”, tha në emisionin “Click Plus” në TV21, kryetarja e Gjykatës Kushtetuese Dobrila Katsarska. Një nga temat ishin ndryshimet në Kodin Penal dhe Katsarska tha se është befasuar nga shpejtësia me të cilën janë bërë ndryshimet.

“Nga këndvështrimi se si u miratuan emrat e kodit penal, u befasova vërtet. Brenda një dite u mbajt seanca e Komisionit dhe befas u hodh në votim dhe më habiti që opozita nuk e bllokoi Ligjin. Aty ku politikanët janë dakord, apo u shkon për shtat, nuk ka bllokadë, por ku duan të bllokojnë, mund të bllokojnë të gjithë vendin”, komentoi Katsarska.

Para disa ditësh profesori dhe akademiku Vlado Kambovski deklaroi se përderisa grupi punues të cilin ai e drejton ka tre vjet e gjysmë që punon së bashku me OSBE-në për ligjin e ri penal që duhet të hyjë në procedurë parlamentare në tetor, Kuvendi. kaloi ndryshime në kodin ekzistues brenda natës. Sipas Kambovskit, ndryshimet e fundit paraqesin një ndërhyrje në sistemin e drejtësisë penale.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës