Koreja e Jugut ofron 19 miliardë dollarë në mbështetje për prodhimin e çipave

Yoon Suk-Yol / Foto EPA-EFE/YONHAP

Koreja e Jugut njoftoi sot një paketë ndihme prej 26 trilionë dollarësh (19 miliardë dollarë) për industrinë e saj vendase të çipave për ta ndihmuar atë të përballet me konkurrencën e ashpër në tregun global. Presidenti Yun Suk-yeol tha se një program mbështetjeje financiare me vlerë rreth 17 trilionë uon është planifikuar të zbatohet përmes bankës shtetërore të zhvillimit për të mbështetur investimet në industrinë e gjysmëpërçuesve, tha zyra e presidentit.

“Siç e dimë të gjithë, gjysmëpërçuesit janë një zonë ku lufta po zhvillohet aktualisht me forcë dhe të gjitha mjetet. "Fitorja ose humbja do të varet nga kush është i pari që prodhon gjysmëpërçuesit më të mirë," tha Yun në një takim me zyrtarë qeveritarë.

Koreja e Jugut, vendi i origjinës së prodhuesve më të mëdhenj në botë të çipave të memories Samsung dhe SK Hynix, mbetet prapa disa rivalëve në fusha të tilla si dizajni i çipave dhe prodhimi me kontratë.

Pjesa e Koresë së Jugut në sektorin global të dizajnit dhe reklamimit dhe shitjes së çipave, i cili dominohet nga kompani të tilla si gjiganti amerikan Nvidia, i cili projekton çipat dhe ua jep të tjerëve prodhimin, është rreth një për qind, tha zyra e presidentit. Ekziston gjithashtu një hendek midis prodhuesve vendas të çipave dhe prodhuesve kryesorë me kontratë si TSMC e Tajvanit, vërejnë ata.

Presidenti tha se një fond me vlerë triliona do të krijohej për të mbështetur prodhuesit e pajisjeve dhe kompanitë që projektojnë çipe, por furnizojnë prodhimin. Ministri i industrisë Ahn Duk-geun theksoi se qeveria synon të ndihmojë në rritjen e pjesës së Koresë së Jugut në tregun global për çipat jo-memorie, siç janë procesorët celularë, nga dy në 10 përqind.

Paketa e ndihmës është më e madhe se e sinjalizuar së fundmi nga ministri i Financave Choi Sang-mok, i cili tha se qeveria po synonte më shumë se 10 trilionë dollarë në mbështetje për investimet dhe kërkimin në çip. Ministri i Financave tha në një konferencë për media se paketa është në të njëjtin nivel me programet e vendeve të botës.

Shumë vende, nga Kina në Shtetet e Bashkuara, po ofrojnë dhjetëra miliarda dollarë grante dhe fonde të tjera për të ndihmuar prodhuesit vendas të çipave. Koreja e Jugut po ndërton një grup mega çipash në Yongin, në jug të kryeqytetit Seul, për të tërhequr prodhuesit e pajisjeve të çipave dhe kompanitë që i projektojnë ato, por nuk kanë lehtësitë e tyre.

Duke u zotuar të investojë të gjitha burimet e disponueshme në industrinë e çipave, Presidenti Yun tha në fillim të këtij viti se do të zgjerojë stimujt tatimor për investimet në industrinë vendase të gjysmëpërçuesve për të rritur punësimin dhe për të tërhequr më shumë profesionistë, kujton Reuters.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës