Afrika e Jugut fton Putinin në Samitin e BRICS, pavarësisht urdhër-arrestit të Gjykatës së Hagës

Putin dhe lideri i Afrikës së Jugut dhe aleati i Moskës, Cyril Ramaphosa / Foto: EPA-EFE/SERGEI CHIRIKOV / POOL

Presidenti rus Vladimir Putin është thirrur në samitin e BRICS në Afrikën e Jugut, pavarësisht një urdhër arresti të lëshuar nga Gjykata Ndërkombëtare Penale, tha ministri i Jashtëm i Afrikës së Jugut. Naledi Pandora.

Sipas saj, lideri rus pritet të marrë pjesë në samitin, i cili do të mbahet në gusht, ndonëse urdhër-arresti i ICC-së është "një arsye për njëfarë shqetësimi".

“Në të kaluarën kam theksuar vazhdimisht standardet e dyfishta në problemet botërore. “Ka shumë vende të tjera që janë përfshirë në konflikte, por asnjëra prej tyre nuk ka qenë interesante për ICC-në deri më tani”, tha ajo.

BRICS është një grup prej pesë ekonomive botërore në rritje - Brazili, Rusia, India, Kina dhe Republika e Afrikës së Jugut.

Gjykata e Hagës javën e kaluar lëshoi ​​një urdhër arresti për presidentin rus, i cili dyshohet se ka organizuar rrëmbimin masiv të fëmijëve ukrainas nga territoret e pushtuara dhe deportimin e tyre në Rusi.

Afrika e Jugut do të vihet në provë me urdhër-arrestin e Hagës për Putinin: Vendi është i detyruar ta arrestojë nëse ai vjen në samitin e BRICS

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës