Juventusi më i keqi në Top 5 ligat evropiane, Allegri mori ultimatum?!

Trajneri i Juventusit, Massimiliano Allegri/ foto: EPA-EFE/CLAUDIO GIOVANNINI

Shtë e qartë se Juventus ka një fillim të keq këtë sezon, lojtarët e trajneri Massimiliano Allegri aktualisht janë në vendin e tetë në Serie A me 10 pikë të fituara pas shtatë xhirove të para, ndërsa në Champions League nuk kanë asnjë pikë pas dy ndeshjeve të luajtura në fazën e grupeve.

Në pamje të parë, kjo duket e keqe për Bianconerët, por nuk është aq e tmerrshme në krahasim me një statistikë. Domethënë, Juve aktualisht ka më pak pasime në të tretën e fundit të fushës nga të gjitha skuadrat në “pesë ligat”.

Lojtarët e “Zonjës së Vjetër” vetëm 18 për qind të pasimeve i kanë bërë në zonën e rrezikut për kundërshtarin, pasime “të kota” në gjysmën e tyre dhe në mes të fushës nuk bënë asgjë të mirë.

vetë Almeria, Atletico Madrid dhe Bournemouth ata kanë të njëjtën përqindje si Juve, por ne nuk jemi mësuar t'i shohim këto skuadra, siç bëri Juve në Itali në të kaluarën e afërt.

Pas detyrave përfaqësuese, futbolli i klubeve vazhdon në top 5 ligat më të mira evropiane. Para pushimit, Juventusi u mund nga Monza, por pavarësisht kritikave, presidenti Agnelli vendosi të vazhdojë besimin te Allegri. Por informacionet e fundit thonë se trajneri ka një afat prej pesë ndeshjesh nëse dëshiron të vazhdojë të jetë në stol.

Allegri thuhet se ka një ultimatum për të fituar të dyja ndeshjet kundër Maccabi-t në dy raundet e ardhshme të Ligës së Kampionëve dhe një minimum prej shtatë pikësh të fituara në tre raundet e ardhshme të Seria A.. Në kampionatin italian të dielën kanë një ndeshje me Bolonja dhe më pas derbi me Milanin dhe Torinon.

Video e ditës