Juniorët humbën nga Kroacia dhe u larguan nga kategoria A

Foto: fiba.basketball

Ekipi i basketbollit të juniorëve të Maqedonisë humbi nga Kroacia me 72:59 në ndeshje për të fituar pozitën e 13-të në Kampionatin Evropian deri në 18 vjeç që luhet në Izmir dhe doli nga elita.

Skuadra e trajnerit Toni Simiq përfundimisht fitoi vendin e 14-të, që nënkupton rënie nga divizioni A dhe së bashku me përzgjedhjet e Malit të Zi dhe Britanisë së Madhe do të luajnë në divizionin B.

Basketbollistët e rinj e hapën mirë ndeshjen, ishin kundërshtar më i mirë dhe falë një gjuajtjeje nga distanca arritën të fitojnë çerekun e parë me 19:15. Por, kroatët luajtën në çerekun e dytë, e lanë skuadrën e Simiqit në vetëm shtatë pikë të shënuara dhe shkuan në pushim me 35:26 për “kubikët”.

Në pjesën e dytë, kroatët rutinë rutinën avantazhin dhe çdo serie të basketbollistëve maqedonas iu përgjigjën me të tyren dhe në fund festuan me 72:59 dhe siguruan mbijetesën e tyre në A-divizion.

Teodor Simiç regjistroi një double-double të ri prej 21 pikësh dhe 12 kërcimesh, Dimitrievski dhe Boshaleski shënuan nga 14 pikë, por ishte shumë pak për të shmangur humbjen, që nënkuptonte rënie nga elita.

Video e ditës