Jovev: Kardiokirurgjia do të mbetet funksionale si më parë, ekipi ligjor do të vendosë për shkarkimin

Prof. Dr Sashko Jovev/Foto: Sloboden pechat

Kardiokirurgu Dr Sasko Jovev deklaroi se edhe pas shkarkimit nga detyra e drejtorit të Kardiokirurgjisë shtetërore, klinika mbetet funksionale dhe se ka rënë dakord që ekipi të qëndrojë për momentin në shërbim të qytetarëve në mënyrë që siç tha ai të mos shkaktojnë probleme të mëdha.

“Kemi vendosur që klinika për momentin të funksionojë si më parë. U morëm vesh mes nesh që do të mbetemi në shërbim të qytetarëve, që të mos bëjmë probleme të mëdha dhe ramë dakord që do të shkojë më tutje, të shohim se si do të zhvillohet”, tha Dr.Jovev në një paraqitje të ftuar në Sitel. Dnevnik i TV.

Ai tha se biseda që ka pasur me ministrin e Shëndetësisë Fatmir Mejiti ka qenë e shkurtër, por jo tërësisht konstruktive pasi nuk kanë gjetur zgjidhje për shkarkimin.

Se cilët do të jenë hapat e tij të ardhshëm, ai tha se ai dhe ekipi ligjor do të vendosin këtë fundjavë.

“Ka raste kur ne ecim në mënyrë agresive, ka raste kur përpiqemi ta zgjidhim situatën sa më mirë”. Këtë do ta vendosin avokatët, sepse kjo është puna e tyre. Edhe pse si kirurg po luftoj dhe klinika jonë është unike dhe lufton dhe përparon, mendoj se ka pasur shumë paqartësi dhe keqkuptime dhe nuk dua, siç thonë ata, të shkoj në thikë, por ta zgjidh problemin si duhet. ”, tha Dr. Job.

Aktualisht nuk ka asnjë ofertë pune nga një institucion shëndetësor privat, por ai ka marrë oferta nga dy klinika jashtë shtetit nga njerëz që, tha ai, janë shumë të afërt me të dhe që “shohin dhe dinë se çfarë po ndodh”.

Në pyetjen se cilat do të ishin pasojat nëse do të largohej nga Klinika për Kardiokirurgji, ai u përgjigj se kishte krijuar një ekip funksional, por se megjithatë ai ishte disi hallka kryesore në atë ekip.

“Jo se nuk do të mund të funksionojnë, por nuk do të jetë njësoj, si për nga vështirësia e ndërhyrjeve, ashtu edhe për numrin e pacientëve. Ekipi im është i jashtëzakonshëm, më ndjekin, studiojnë, punojnë, dinë dhe munden, por nuk do të jetë njësoj”, shtoi dr.Jovev.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës