Jon Rahm është bërë sportisti më i paguar në botë, ai do të fitojë më shumë se Ronaldo dhe Messi së bashku

Lojtari spanjoll i golfit Jon Rahm/foto: EPA-EFE/ETTORE FERRARI

Jon Rahm (29), lojtar golfi nga Spanja, është sportisti i ri më i paguar në botë. I paguar më shumë se futbollistët Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo së bashku, ai u bë me nënshkrimin e një kontrate prej 555 milionë eurosh me LIV Golf League nga Arabia Saudite.Daily Mail".

Rahm është i treti në renditjen botërore dhe kampioni i Masters dhe tani ka bërë histori me një kontratë trefishin e asaj që sauditët paguan gjashtë herë kampionin Phil Mickelson një vit e gjysmë më parë. Liga e Golfit LIV synonte ta bënte Tiger Woods atletin më të paguar në botë, por ai hodhi poshtë një ofertë prej 920 milionë euro, ndërsa Rory McIlroy refuzoi propozimin e tyre për kontratë prej 290 milionë euro.

Çdo turne i organizuar nga LIV vitin e ardhshëm ka një çmim kryesor prej më shumë se 3,5 milionë euro, kështu që Ram mund ta kalojë fare mirë këtë mega pagë të garantuar për të.

Interesante, Rahm pretendonte deri vonë se nuk do të largohej nga PGA Tour, por mesa duket ka ndryshuar mendje. Nuk është për t'u habitur sepse fqinji i tij i ri Cristiano Ronaldo erdhi në Arabinë Saudite për 200 milionë euro në vit dhe Rahm do të fitojë kaq shumë në më pak se gjysmë viti. Messi fitoi rreth 150 milionë euro vitin e fundit.

Rahm tha vitin e kaluar se ai nuk do të largohej nga PGA Tour nëse dikush i ofronte 300 milionë euro:

– Paratë janë të shkëlqyera, por atëherë unë dhe gruaja ime pyetëm veten: A do të ndryshojë jeta jonë nëse i marrim ato para? Jo, aspak. Sinqerisht, nëse do të dilja në pension tani, do ta jetoja lehtësisht pjesën tjetër të jetës sime me ato që kam fituar deri tani. Unë kurrë nuk kam luajtur golf për para. Unë luaj për dashuri dhe dua të luaj kundër më të mirëve në botë. Gjithmonë kam qenë i interesuar për historinë e sportit të famshëm dhe trashëgiminë e sportistëve legjendar, dhe pikërisht tani turneu PGA po më jep këtë - thotë Ram.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës