Yellen beson se SHBA do të jetë përgjegjëse për humbjen e Ukrainës nëse ndihma nuk votohet në Kongres

Janet Yellen / Foto EPA-EFE / SASCHA STEINBACH

SHBA-të do të jenë "përgjegjëse për humbjen e Ukrainës" nëse Kongresi nuk miraton kërkesën e re të administratës Biden për financim shumë miliarda dollarësh për vendin e shkatërruar nga lufta, tha Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen, pasi Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky anuloi një fjalim në SHBA. Kongresi..

Dje në Mexico City, ajo vlerësoi se financimi, veçanërisht i buxhetit të përgjithshëm të shtetit të Ukrainës, është "absolutisht i nevojshëm" dhe se është një parakusht që mbështetja e Fondit Monetar Ndërkombëtar të vazhdojë të arrijë në Ukrainë.

Yellen tha se financimi për Ukrainën është thelbësor për të gjithë aleatët e Amerikës në Evropë për të ndihmuar vendin të fitojë luftën kundër pushtimit rus.

Shefi i shtabit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyi tha më herët se vonesa në ndihmën e SHBA-së krijoi një "rrezik të madh" që Ukraina të humbiste luftën gati dyvjeçare.

Udhëheqësi ukrainas më vonë anuloi një fjalim në Kongres në të cilin pritej të nënvizonte një kërkesë për ndihmë të drejtpërdrejtë të SHBA-së, ndërsa ligjvënësit debatuan një paketë shtesë shpenzimesh prej më shumë se 100 miliardë dollarë që do të përfshinte ndihmën për Ukrainën dhe Izraelin, si dhe financimin për kufirin. siguri .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës