Jazbec: Fillova të merrem me libra duke thithur nga gjyshi, në dhjetor të vitit të kaluar arrita në 80 libra të botuar

Foto: Shtypi i Lirë

“Në dhjetor të vitit të kaluar arrita në shifrën e 80 librave të botuar. Kjo do të thotë autor, bashkautor, redaktor, bashkëredaktor, përkthime dhe ribotime, por kjo do të thotë se janë 80 libra ku emri im është në kopertinë. Është fakt, në fakt është një arritje. “Kam filluar të merrem me libra duke thithur nga gjyshi”, tha ai Ambasadori Milan Jazbec, ish-ambasadori slloven në vendin tonë në një intervistë për “Sloboden Pechat”.

Ai shtoi se në mesin e mandatit të tij turk, 2012-2013, e kuptoi se librat i shkruan shumë lehtë dhe se shkon shumë shpejt.

“Atëherë fillova të planifikoj të merrem me të: cilat libra mund të shkruaj për diplomacinë, letërsinë etj., cilat përkthime, dhe më pas kur erdha në Republikën e Maqedonisë në shtator 2016, erdha me 37 libra në gjashtë apo shtatë gjuhë”.

Ai tregoi se pas katër vitesh ka shkuar në Lubjanë me 65 libra të botuar në 17 gjuhë.

“Ajo tregon se si është shoqëria këtu, cilat janë frymëzimet, cili është motivimi këtu. Nëse një person e kupton këtë, veçanërisht një i huaj, një diplomat që është në një lloj ambienti formal dhe nëse e pranon dhe fillon të punojë më tej”, përfundoi Jazbec.

Intervistën e plotë me Jazbec mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës