Kryeministri japonez Kishida tha se komenti homofobik i sekretarit të tij ishte skandaloz

Fumio Kishida
Kryeministri i Japonisë, Fumio Kishida / Foto: EPA-EFE / EUGENE HOSHIKO / POOL

Kryeministri japonez Fumio Kishida e cilësoi sot si “skandaloze” deklaratën homofobike të një prej sekretarëve të tij, Masayoshi Arai, duke treguar se ai mund të marrë në konsideratë shkarkimin e tij.

Arai u tha gazetarëve dje se ai "as nuk dëshiron të shikojë çifte homoseksuale" dhe se nuk do të donte që çifte të tilla të jetonin në lagjen e tij, raportoi transmetuesi shtetëror japonez NHK.

- Njerëzit do të largohen nga vendi nëse lejojmë martesat homoseksuale, shtoi Arai.

Kishida tha sot se Japonia dëshiron një shoqëri gjithëpërfshirëse dhe njeh diversitetin.

- Komentet e Sekretarit janë krejtësisht në kundërshtim me politikën tonë dhe janë skandaloze, tha kryeministri japonez dhe shtoi se do të marrë masa të rrepta ndaj tij.

Kishida, megjithatë, i tha parlamentit të mërkurën se martesat e të njëjtit seks do të "ndikonin në shoqëri" dhe se ligjvënësit duhet të jenë "jashtëzakonisht të kujdesshëm në shqyrtimin e kësaj çështjeje".

Arai kërkoi falje për gafën e mbrëmshme, duke shtuar se deklarata e tij ishte e papërshtatshme, megjithëse ishte mendimi i tij personal.

Japonia është i vetmi komb në grupin G7, shtatë vendet më të industrializuara, që nuk i njeh bashkimet e të njëjtit seks.

Kushtetuta e Japonisë e vitit 1947 thotë se "martesa bazohet vetëm në pëlqimin e ndërsjellë të të dy gjinive" dhe "me të drejta të barabarta për burrat dhe gratë".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës