Kryeministri japonez shkarkoi djalin e tij nga shërbimi civil pas një skandali të çuditshëm që shpërtheu

Fumio Kishida / Foto EPA-EFE / NEIL HALL / PISHINË

Djali i kryeministrit japonez Fumio Kishida do të japë dorëheqjen nga posti i asistentit të kryeministrit, tha sot Kishida, pasi fotot e djalit të tij dhe të afërmve të tjerë që pretendonin të mbanin një konferencë për shtyp në godinën e administratës shtetërore në rezidencë shkaktuan zemërim publik.

Kishida tha se Shotaro Kishida do të largohej nga posti i sekretarit të enjten, duke thënë se ndryshimi ishte për shkak të sjelljes "të papërshtatshme" në rezidencën zyrtare.

Javën e kaluar mediat japoneze publikuan foto të Shotaro Kishida dhe të afërm të tjerë të kryeministrit që pretendojnë të mbajnë një konferencë nga foltorja pas së cilës zakonisht qëndron kryeministri, raporton Reuters.

“Sjellja e tij në publik ishte e papërshtatshme për dikë në pozitë zyrtare si ndihmës. “Vendosa se ishte përgjegjësia ime ta ndryshoja atë”, tha Kishida.

Seiji Osaka, një ligjvënës nga partia kryesore opozitare e Japonisë, tha se ndryshimi erdhi shumë vonë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës