Një qytet japonez ka ndërtuar një gardh rreth vendit ku turistët bëjnë foto të malit Fuji

Një qytet japonez ndërtoi një gardh rreth vendit ku turistët bëjnë foto të malit Fuji / Foto: Kazuhiro NOGI / AFP / Profimedia

Qyteti japonez i Fujikawaguchiko instaloi një pengesë të madhe rrjetë në një pikë të njohur për shikimin e malit Fuji sot në një përpjekje për të penguar numrin në rritje të turistëve që të bëjnë fotografi. Pamja më e famshme e Japonisë mund të shihet nga gjetkë, por vendasit në Fujikawaguchiko janë të ngopur me fluksin e vizitorëve kryesisht të huaj që shpërthejnë, shkelin pronën private dhe thyejnë rregullat e trafikut në kërkim të një fotoje për ta shpërndarë në rrjetet sociale.

Duke parkuar ilegalisht dhe duke injoruar ndalimin e pirjes së duhanit, ata mblidhen në trotuar për të fotografuar malin e mbuluar me borë që ngrihet fotogjenikisht në qiell pas dyqanit, thanë banorët. Punëtorët sot filluan të instalojnë rrjetën e zezë me përmasa 2,5 me 20, tha një gazetar i AFP nga vendi i ngjarjes.

“Mendoj se është zhgënjyese që ata po e vënë atë. Në fund të fundit, është një pamje legjendare. Por shpresoj se rrjeti do t'i parandalojë këto veprime të rrezikshme të turistëve", tha për AFP banori Michi Motomochi (41), i cili drejton një dyqan tradicional japonez të ëmbëlsirave.

Mali Fuji / Foto EPA/EVERETT KENNEDY BROWN

“Mendoj se është zhgënjyese që ata po e vënë atë. "Ne ishim këtu mbrëmë, arritëm të bënim goditjen e fundit para se të ndërtonin murin dhe kishte kaq shumë njerëz," tha Christina Royce, 36, një turiste nga Zelanda e Re. “Por ky vendim është plotësisht i kuptueshëm. Është mjaft e rrezikshme për shkak të trafikut. Ka vende të tjera ku mund të bësh foto të malit”, shpjegon turistja.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës