Japonia i ka dhënë fund ndalimit 20-vjeçar të importeve kanadeze të viçit

Foto: Arkivi

Japonia ka hequr një ndalim 20-vjeçar të importit të mishit të viçit kanadez, tha sot Ministria kanadeze e Bujqësisë, raporton Reuters, raporton Politika rs.

Japonia, si shumë vende të tjera, kufizoi importet e viçit kanadez pasi një rast i encefalopatisë spongiforme të gjedhit (BSE) në vitin 2003, ose "sëmundja e lopës së çmendur", u zbulua në provincën e Albertës.

Agjencia Kanadeze e Inspektimit të Ushqimit, me mbështetjen e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural të Kanadasë, ka punuar gjatë viteve të fundit për të vendosur standardet më të larta për prodhimin e mishit të viçit dhe sigurimin e cilësisë në mënyrë që të rihapet aksesi i plotë në tregjet kryesore si Japonia. Japonia është një treg i rëndësishëm për Kanadanë dhe botën.

Në vitin 2022, tregu japonez për viçin kanadez dhe produktet e viçit kishte një vlerë të vlerësuar prej 518 milionë dollarësh, kryesisht për shkak të aksesit preferencial të Kanadasë. Në vitin 2019, Japonia miratoi importin e viçit kanadez nga bagëtitë më të vjetra se 30 muaj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës