Japonia ka furnizuar me karburant reaktorin më të madh bërthamor në botë

Tokyo Electric Power e Japonisë ka furnizuar me karburant termocentralin e saj më të madh bërthamor, Kashiwazaki Kariva, për herë të parë që nga fatkeqësia në Fukushima, raportoi Bloomberg.

Ky veprim është pjesë e kthimit të energjisë bërthamore në skenën japoneze pas tragjedisë së vitit 2011, kur të gjithë reaktorët bërthamorë të vendit u mbyllën.

Por rifillimi i Kashiwazaki Kariva, i cili është gjeneruesi më i madh i energjisë bërthamore në botë, nuk është ende i garantuar.

Plani duhet të marrë miratimin nga guvernatori i prefekturës Niigata.

Impianti 8,2 GW u mbyll në vitin 2012, por kjo nuk ishte e vetmja gjë që i ndodhi.

Në vitin 2021, Tepco-s iu ndalua operimi i centralit nga Autoriteti Rregullator Bërthamor pasi u zbulua se kishte shkelur protokollin e sigurisë, duke përfshirë dështimin për të mbrojtur materialet bërthamore.

Autoritetet japoneze hoqën ndalimin e funksionimit në dhjetor, duke përmendur përmirësime në trajtimin e çështjeve të sigurisë në Kashiwasaki Kariwa.

Japonia po e kthen energjinë bërthamore si një burim kyç energjie, duke kërkuar të mbrojë sigurinë e saj energjetike në prag të krizës energjetike të vitit 2022 që ka rritur çmimet e naftës dhe gazit.

Vendi me burime të varfëra, i cili duhet të importojë rreth 90% të energjisë që konsumon, bëri një kthesë në politikën e tij të energjisë bërthamore në fund të vitit 2022, pasi fatura e tij e importit të energjisë u rrit në mes të një krize energjie dhe rritjes së kostove të importit me çmime të larta rekord.

Qeveria japoneze në dhjetor 2022 konfirmoi një politikë të re të energjisë bërthamore, të cilën vendi e braktisi kryesisht pas katastrofës së Fukushimës në 2011.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës