Jankuloska vrapon dhe lexon libra në burg, djalin e sheh vetëm tre orë në muaj, tregon i shoqi

Ish-ministri i Brendshëm Gordana Jankuloska, e cila është dënuar me burg, është në gjendje të shkëlqyer psikofizike dhe po i trajton me dinjitet dhe stoicizëm të gjitha ngacmimet dhe diskriminimet”, tha bashkëshorti i saj, avokati. Vlatko Ilievski, në mbrëmjen e sotme paraqitje e ftuar në "360 gradë" në "Alsat".

Jankulloska është dënuar me katër vite burg për rastin “Tanku”. Bashkëshorti i saj thotë se në burgun “Idrizovë” ajo bën vrap çdo ditë dhe ushqehet shëndetshëm, kështu që nuk ka vend për shqetësim në atë aspekt. Por Ilievski thotë se si familje kanë mundësi të takohen vetëm tri herë në muaj nga një orë, që do të thotë se Jankuloska e sheh djalin e tij katërvjeçar vetëm tre orë në muaj.

“Nëna ime në moshën 75-vjeçare duhej të ndërhynte, praktikisht ajo u transferua tek ne dhe luan rolin e nënës. Më duhet të përshëndes dhe falënderoj edukatoret dhe mësueset e kopshtit ku shkon, e pranuan si fëmijën e tyre dhe të vetëdijshëm për atë që i mungon në jetë, gjithashtu përpiqen në një mënyrë apo tjetër ta kompensojnë atë me kujdesin që i japin në kopsht. Pra, ia dalim”, thotë Ilievski.

Jankulloska në “Idrizovë” është vendosur në dhomën përballë asaj në të cilën po vuan dënimin Katica Janeva, ish-kryetarja e Prokurorisë Speciale Publike (PSPO), e cila ka ngritur akuzat ndaj ish-ministrit. Siç tha Ilievski, ata komunikojnë, por më së shumti për nevoja të përditshme, jo në lidhje me akuzat.

Bashkëshorti i ish-ministres, e pyetur nëse ndjen keqardhje për të qenë pjesë e një sistemi që BE e quajti “shtet i robëruar” dhe që ajo mbeti një bashkëpunëtore besnike e Nikolla Gruevski, thotë se “ka një ndjenjë keqardhje që nuk u largua më shpejt nga politika, sepse mundin dhe kohën që shpenzoi për ministrinë që drejtonte dhe përfshirjen e saj në parti mund ta kanalizonte në gjëra të tjera që do të ishte më shumë. rehat me sot, një jetë më të bukur dhe më komode."

Ilievski thotë se nga këndvështrimi i sotëm është shumë më e lehtë të vlerësosh se si ishte situata atëherë, por shton se kur je “në makinë”, me probleme të mëdha në baza ditore, nuk mund ta shohësh të gjithë pamjen dhe të tërhiqesh nga politikë kur një hap i tillë është i nevojshëm.

“Nëse jemi realistë dhe të sinqertë, nga ato biseda që u publikuan në opinion në konferencat e famshme të Zaevit, mund të thuhet se zëri i arsyes janë vetëm Gordana Jankulloska dhe Zoran Stavreski”, tha Ilievski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës