Jahoviq për situatën në Turqi: Është kritike, 2.800-3.000 ndërtesa kanë rënë, apeloj për ndihmë nga Maqedonia!

Foto: Arkivi

Si dhe Luka Stankovski, po ashtu Adis Jahovi. është një nga futbollistët maqedonas që luan në Turqi. Jahoviç është pjesë e skuadrës së Bodrumsporit dhe për fat nuk ka asnjë rrezik në zonën ku ndodhet, por në zonat e prekura situata është kritike.

Ish-përfaqësuesi i Maqedonisë e ka përshkruar situatën në një deklaratë “Sportski.mk”. 

“Këto janë momente krize në Turqi, mediat, televizionet tregojnë se çfarë ka ndodhur në qytetet e prekura nga tërmeti. Kemi edhe miq që luajnë në atë pjesë të Turqisë.

Portieri legjendar Volkan Demirel dërgoi një mesazh emocionues në rrjetet sociale dhe me të ka pasur kontakt edhe Jahoviq.

“Dëgjuam nga Volkan Demirel, tre persona janë të zhdukur nga Hatayaspor. Mbrojtësi i majtë që luajti te Chelsea (Christian Atsu), drejtori sportiv dhe një tjetër ndihmës trajner. Edhe në Malatyaspor ku kam luajtur, mungon portieri i dytë (Ahmet Eyup Turkaslan).

“Ndihma vjen nga kudo, i bëj apel Maqedonisë nëse ka mundësi të mblidhen sa më shumë pako dhe ndihmë për qytetet e prekura. Ajo ndihmë është shumë e nevojshme, po ndihmohet nga të gjitha anët... Kemi bërë kontakte në Gjermani për të mbledhur një lloj ndihme. Situata është kritike, por meqë po e ndjek prej rreth një ore tërmetet janë ndalur. Deri një orë më parë kishte tërmete çdo pesë minuta. Shumë ndërtesa, diku rreth 2.800 deri në 3.000 ndërtesa kanë rënë, mijëra kanë humbur jetën dhe ka ende shumë të zhdukur”.

“Nga ana jonë, këtu në Bodrum ku jetoj, tani për tani nuk ka asnjë rrezik. “Vetëm pjesa e sipërme e Turqisë është prekur dhe këtu është rreziku, është paqësore, por nuk mund të dish se çfarë do të ndodhë, nuk mund të ikësh nga ajo që është nga Zoti”, tha Jahoviç.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës