Të jetosh rininë tënde të re: Të famshëm që dëshmojnë se argëtimi i vërtetë fillon në të 50-at

Foto: Profimedia/Instagram

Se mosha është vetëm një numër, tregon edhe fakti se shumë gra në mbarë botën inkurajohen të ndërmarrin hapa të mëdhenj dhe të ndryshojnë pavarësisht nga mosha e tyre. Ka nga ata që e kanë kaluar pjesën më të madhe të jetës duke ndjekur rregulla të rrepta “falë” karrierës së tyre, por kanë vendosur që është koha për ta jetuar jetën në mënyrën e tyre.

Javët e fundit të kësaj vere shpesh shohim femra të famshme rreth të 50-tave duke u argëtuar çmendurisht. Sikur i hoqën të gjitha frenat dhe më në fund vendosën të shijonin jetën pa asnjë justifikim. Vitet e përvojës u kanë sjellë padyshim mençuri, pjekuri, por edhe një dozë ekscentriciteti.

Carla Bruni

Carla Bruni
Carla Bruni dhe Nicolas Sarkozy / Foto: Independent Photo Agency Srl / Alamy / Alamy / Profimedia

Edhe pse ata nuk ishin kurrë një nga çiftet me uniformë, Carla Bruni dhe ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy gjatë gjithë karrierës së tij politike ata kanë qenë të kujdesshëm për sjelljet e tyre dhe mesazhet që i dërgojnë botës. Por tani që ajo periudhë është shumë prapa tyre, ata më në fund janë dorëzuar pas pasioneve të tyre, pavarësisht nëse rreth tyre ka shikime të padëshiruara. Pak ditë më parë ata janë fotografuar në ishullin spanjoll Formentera duke shkëmbyer dashuri në jahtin e tyre luksoz. Publiku e pranoi shpejt këtë sjellje të relaksuar të ish-presidentit dhe vlerësoi veçanërisht 54-vjeçaren Carla Bruni.

Ish-modelja dhe nënë e dy fëmijëve është një simbol i një gruaje që di të plaket. Plot shpirt të mirë, e gëzuar, e shkujdesur dhe në të njëjtën kohë kujdeset për veten. Duket sensacionale, kryesisht sepse rrezaton kudo që shfaqet. Vitet janë vetëm në favor të saj dhe ajo di të shijojë kapitullin e jetës që është destinuar vetëm për të.

Sharon Stone

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Sharon Stone (@sharonstone)


Së fundmi përshtypje të ngjashme ka lënë edhe aktorja Sharon Stone, e cila ka befasuar veçanërisht me foton e saj topless, të cilën së fundmi e ka shpërndarë në profilin e saj zyrtar në Instagram. Kjo sensacion 64-vjeçar i Hollivudit që pushtoi botën me rolet e saj kryesore, tashmë u ka treguar të gjithëve se po jeton rininë e re. Kjo bionde atraktive nuk e kishte problem të shfaqte trupin e saj të zhveshur përballë miliona njerëzve në rrjetet sociale, duke u dhënë kështu një erë në shpinë të gjithë bashkëmoshatarëve të saj për të dalë nga zona e rehatisë.

Cindy Crawford

Foto: Profimedia

Aty është edhe ish-supermodelja Cindy Crawford, e cila në moshën 57-vjeçare duket e mrekullueshme. Edhe pse gjatë gjithë rinisë dominoi dhe vodhi psherëtimat në pasarela, Sindy sot shijon frytet e punës së saj dhe nuk e fsheh se sa e bukur është. Ajo aktualisht është duke pushuar në shtëpinë e saj të pushimeve në Kanada, ku është realizuar një nga fotot e saj të famshme me bikini, me të cilat ka mahnitur botën. Crawford është një nga të paktat e famshme që vendosi të plaket me dinjitet, duke u kujdesur në të njëjtën kohë për pamjen e saj. Preferon një jetë të shëndetshme, por jo në ekstreme, nuk i mungon stërvitjet, ndaj nuk është çudi që me një trup të stërvitur mirë mund të pushtojë pasarelat edhe në pragun e të 60-ave.

Jennifer Lopez

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Postuar nga Jennifer Lopez (@jlo)

Një nga femrat që di me të vërtetë të shijojë jetën është Jennifer Lopez. Edhe në të 50-at, diva latine nuk ka qetësi, por e jeton jetën në maksimum. Së fundmi ajo u martua me dashurinë e saj të rinisë, aktorin Ben Affleck, punon me kohë të plotë dhe di të marrë frymë e të pushojë. Motoja e saj është se jeta fillon vetëm në të 40-at dhe këtë na e vërteton vërtet me shembullin e saj.

Elizabeth Harley

Përfaqësuesja britanike e kësaj kategorie është sigurisht Elizabeth Harley, e cila në moshën 57-vjeçare e merr shumë seriozisht rolin e saj si ambasadore e linjës së saj të veshjeve verore, të cilën e themeloi në vitin 2005. Liz e di se çfarë ka, ajo e di se është pothuajse e pashoqe dhe nuk ka turp ta tregojë atë. Edhe pse po i afrohet dekadës së gjashtë, ajo nuk ka ndërmend të ndalet. Me jetën, përvojën dhe ditët e plota, ajo është padyshim një frymëzim për të gjithë ata që bien në rutinën e pensionit të mërzitshëm.

Ndoshta duke jetuar në një botë që tradicionalisht i vendos të rinjtë në fron, këto zonja të moshës së mesme e dinë se jeta është përpara tyre, ato janë në një fazë të re të lavdishme lirie. Ndërsa homologët e tyre më të rinj janë të zënë me ndërtimin e karrierës, duke u përballur me sfidat ose sapo krijojnë familje, ata më në fund mund të pushojnë pasi të kenë pushtuar më parë industritë e tyre dhe të ndihmojnë fëmijët e tyre të rriten në të rinj të mrekullueshëm.

Video e ditës