A po bën Putin të njëjtin gabim si Hitleri në Luftën e Dytë Botërore?

Parada Ushtarake Moskë Rusi 2022
Vladimir Putin në Paradën Ushtarake në Moskë / EPA-EFE / MIKHAIL METZEL / PISHINË E KREMLIN / KREDI E DETYRUAR SPUTNIK

Pavarësisht të gjitha lajmeve dramatike dhe të çuditshme që vijnë për luftën në Ukrainë, dikush mund të ketë marrë më pak vëmendje sesa meriton. Këtë javë, burime ushtarake perëndimore thanë se, sipas informacioneve të tyre, presidenti rus Vladimir Putin ishte i përfshirë në luftë në atë masë sa ai merrte vendime operativo-taktike "në nivelin e një brigadieri apo koloneli".

Me fjalë të tjera, presidenti i Rusisë - i cili është formalisht komandanti suprem ushtarak, por është civil dhe nuk vjen nga mjedisi ushtarak - vendos për operacionet ushtarake që zakonisht kryhen nga kolonelët.

Burime të paidentifikuara ushtarake perëndimore i thanë britanikes Guardian, duke shpjeguar se si Putin ishte i përfshirë në vendosjen e lëvizjes së forcave në Donbas.

Atje, agresorët rusë pësuan një disfatë të rëndë javën e kaluar në disa përpjekje të njëpasnjëshme për të kaluar lumin strategjik Verior Donetsk midis rajoneve Luhansk dhe Donetsk, të cilat, sipas raporteve dhe punës në terren, rezultuan në më shumë se 70 tanke dhe automjete të blinduara ruse të shkatërruara dhe raketa. granata shtytëse.ushtarë.

Marrja e vendimeve në "nivel koloneli apo brigadieri" nënkupton komandimin në nivel brigade me dy ose më shumë batalione, ose 1.500 ose më shumë ushtarë.

Kjo përafërsisht do të korrespondonte me përmasat e forcave ruse që për ditë të tëra detyruan lumin strategjik të shkatërrohej plotësisht nga ukrainasit në të dy anët e lumit, së bashku me urat ponton që ata kishin ndërtuar. Nga kjo mund të konkludojmë se Putini ishte përfshirë personalisht në urdhrin për të kaluar lumin me çdo kusht, në mes të ditës dhe me përgatitje logjistike në dukje joadekuate, zbulim të pozicioneve të armikut dhe mbulim të sfondit me artileri dhe avionë.

Ai dërgoi gjeneralin e tij të lartë në Donbas, ukrainasit pretendojnë se ai u plagos atje

Burimet shtuan se Putin, megjithatë, vazhdon të punojë ngushtë me gjeneralin Valery Gerasimov, komandantin e përgjithshëm të forcave të armatosura ruse.

Ndërkohë, ukrainasit sugjeruan javën e kaluar se gjenerali Gerasimov ishte shkarkuar praktikisht sepse Putini ishte i pakënaqur me performancën e tij pasi supozohej se e dërgoi atë në Ukrainë për të marrë komandën personale të një ofensive të madhe ruse në rajonet Donbas, Donetsk dhe Luhansk. separatistët i shpallën Donetsk dhe Luhansk. Republikat Popullore të Luhanskut, pavarësia e të cilave u njoh vetëm nga Rusia.

“Ne besojmë se Putini dhe Gerasimov janë të përfshirë në marrjen e vendimeve taktike në një nivel që përndryshe do të prisnin të merreshin nga një kolonel apo brigadier”, tha një burim ushtarak për Guardian, duke sugjeruar se vlerësimi bazohej në inteligjencë.

Pavarësisht nga marrëdhëniet aktuale mes Putinit dhe Gerasimov, sipas disa mediave ukrainase, si dhe një politologu rus, Gerasimov u plagos lehtë kur forcat ukrainase granatuan qendrën komanduese pranë qytetit të pushtuar ukrainas të Izum më 30 prill. Gerasimov thuhet se po takohej me një numër oficerësh të lartë rusë në atë kohë. Pentagoni ka konfirmuar se Gerasimov ishte atje dhe zyrtarët ukrainas thonë se një numër oficerësh u vranë në sulm. Kremlini nuk ka komentuar mbi akuzat.

Megjithatë, vetë fakti që gjenerali rus shkoi në një zonë lufte aktive për të marrë kontrollin e situatës kaotike ushtarake sugjeron se regjimi rus është gjithnjë e më i prirur ndaj masave të dëshpëruara që janë të paktën të pazakonta për një shtet serioz me një ushtri serioze profesionale.

Putin gjithashtu e mbajti të fshehtë vendimin për të nisur pushtimin deri në fund

Dhe nëse pretendimi se Putini është i përfshirë drejtpërdrejt në vendimet dhe komandën ushtarake është i vërtetë, ai vetëm përforcon imazhin e çrregullimit në ushtrinë ruse, së bashku me të gjitha treguesit e tjerë të tij - nga humbjet katastrofike në teknologji, trupa dhe gjeneralë e deri te shumë ushtri të dyshimta. suksese.fushë për një pushtim gati tre mujor të një vendi shumë më të vogël dhe më pak të armatosur.

Një numër marramendës gjeneralësh rusë - të paktën nëntë, dhe ndoshta 12, sipas ushtrisë ukrainase - janë vrarë, me sa duket pikërisht sepse ata shkuan në vijën e frontit dhe kështu u ekspozuan ndaj sulmeve ukrainase për të sjellë forcat e tyre të demoralizuara. me rregull dhe komanduar personalisht në aksionet e drejtuara në ushtritë perëndimore nga oficerë të rangut shumë më të ulët.

Sa i përket Putinit, Ben Barry, një ish-brigadier i Ushtrisë Britanike dhe ekspert i luftës tokësore në Institutin Ndërkombëtar për Studime Strategjike, bëri një vërejtje të rëndësishme për Kujdestar“Kreu i qeverisë (ose shtetit) duhet të ketë një punë më të zgjuar sesa të marrë vendime ushtarake, të vendosë një strategji politike në vend që të ndërhyjë në aktivitetet e përditshme”.

Përsëri, ndërhyrja e Putinit në taktikat ushtarake (dhe jo vetëm strategjinë e përgjithshme apo objektivat ushtarake) nuk është aq befasuese. Vendimi për të pushtuar Ukrainën ishte padyshim i tij, dhe sipas shumë analistëve, ai e mori atë ndër bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë pa shumë njohuri për ushtrinë dhe regjimin deri në minutën e fundit. Përveç kësaj, siç shkruan Dan Sabag në një analizë në Guardian, regjimet autokratike zakonisht nuk favorizojnë decentralizimin ushtarak.

Një paralele mes Putinit dhe Hitlerit

Profesori Sir Lawrence Friedman i King's College në Londër tha se vlerësimi i përfshirjes së Putinit në luftë dukej i besueshëm. “Ishte një problem i veçantë në fazën e dytë të luftës, në Donbas”.

Natyrisht, ideja e Putinit dhe e ndihmësve të tij më të afërt se forcat ukrainase do të shpërbëheshin dhe do të dorëzoheshin përpara pushtimit rus dhe se Kievi, dhe më pas e gjithë Ukraina, do të binte brenda pak ditësh, doli të ishte një gabim tragjikomik i bazuar në iluzioni se ukrainasit nuk ishin gati të luftonin për pavarësinë e tyre.

Duket se Putini në të vërtetë donte të bënte një Blitzkrieg, vetëm me forca shumë më të vogla dhe më pak të pajisura, të trajnuara, të udhëhequra dhe të motivuara sesa ato me të cilat Hitleri pushtoi Evropën nga viti 1939 deri në 1941.

Por edhe në këtë drejtim, sjellja e Putinit të kujton një diktator tjetër me ambicie megalomane dhe përbuzje të plotë për jetën e civilëve armik dhe ushtarëve të tij, i cili në fund ishte shumë i paduruar dhe mosbesues ndaj gjeneralëve të tij, gjë që mund t'i ketë kushtuar humbjen. në luftë. Sigurisht, ky është udhëheqësi nazist gjerman Adolf Hitler.

Ky paralele nuk është për Hitlerin si organizatorin e Holokaustit si gjenocidin më të keq në histori, megjithëse disa praktika të pushtuesve rusë të kujtojnë kampet naziste të përqendrimit dhe masakrën e civilëve të pafajshëm, ndërsa retorika e regjimit rus praktikisht i mohon ukrainasit si një popull. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar tashmë Rusinë për gjenocid kundër ukrainasve, me të cilin ekspertët ende nuk pajtohen.

Në analizën e tij muajin e kaluar, CNN gjithashtu e krahasoi luftën e Putinit me luftën e Hitlerit, duke vënë në dukje shumë gabime të ngjashme që ata të dy bënë, nga problemet e mëdha logjistike deri te shkatërrimi brutal dhe krimet që vetëm intensifikojnë urrejtjen ndaj agresorit dhe vullnetin për të rezistuar.

Hitleri mori ushtrinë nga gjenerali dhe ne e dimë se si përfundoi

Por në vetë aspektin ushtarak, Hitleri në fazat e mëvonshme të Luftës së Dytë Botërore, siç përshkruhet nga biografi Ian Kershaw, refuzoi me kokëfortësi të dëgjonte propozimet dhe kërkesat e gjeneralëve të tij për një tërheqje taktike në lindje, kur lufta filloi të zhvendosej në favor të Ushtrisë së Kuqe të madhe Sovjetike. Në vend të kësaj, ai këmbënguli në kundërsulme tepër optimiste, të cilat kryesisht dështuan.

Instagram

Qysh në vitin 1941, Hitleri u bë komandant i përgjithshëm i Wehrmacht-it, pas dështimeve të para të Operacionit Barbarossa, i cili u bllokua rreth 200 km larg Moskës. Që nga viti 1942, Hitleri ka marrë personalisht të gjitha vendimet për strategjinë ushtarake, shkruan Encyclop .dia Britannica. Në vend që të drejtonte shumicën e forcave të saj për të pushtuar Moskën, fuqitë e Boshtit u përqendruan në Rusinë jugore dhe ishte Hitleri ai që këmbënguli për të pushtuar Stalingradin.

Kur Ushtria e Kuqe nisi një kundërofensivë të madhe dhe rrethoi Ushtrinë e Gjashtë Gjermane në qytetin e shkatërruar, Hitleri ndaloi tërheqjen nga qyteti, duke këmbëngulur në një urë ajrore që nuk kishte asnjë shans për të furnizuar forcat e rrethuara me ushqim, armë dhe municione të mjaftueshme. .

E uritur, e ngrirë dhe e dëshpëruar, Ushtria e Gjashtë u dorëzua pasi iu mbaruan municionet në shkurt 1943, duke shënuar një pikë kthese në luftë. Humbjet pasuan njëra-tjetrën, deri në të fundit në maj 1945, kur flamuri sovjetik valonte në Berlin.

Si Presidenti i SHBA Lyndon Johnson dhe administrata e tij ishin të përfshirë në mënyrë aktive në Luftën e Vietnamit, dhe në fushatën e bombardimeve të Vietnamit të Veriut të vitit 1965, Rolling Thunder, ata vendosën synime që nuk do të provokonin Kinën komuniste apo Bashkimin Sovjetik. Fushata përfundimisht dështoi dhe lufta përfundoi me tërheqjen e SHBA-së dhjetë vjet më vonë.

Putin nuk u beson gjeneralëve të tij?

Megjithatë, siç thekson profesor Friedman, autor i librit të ardhshëm Command, marrëdhënia midis udhëheqjes politike dhe komandës ushtarake ka qenë gjithmonë komplekse dhe shpesh e tensionuar. "Vendimet ushtarake gjatë luftës janë në vetvete 'tensisht politike' dhe i takon lidershipit politik të 'caktojë qëllime, të shtyjë më shumë komandantë, të bëjë pyetje'," tha ai.

Qëllimi është të sigurohet që të ketë "dialog midis politikanëve dhe ushtrisë" dhe që liderët të mos i hedhin poshtë kundërshtimet legjitime ose të përpiqen të mikromenaxhojnë planet luftarake në një kohë kur ata duhet të përqendrohen në strategji më të gjera diplomatike ose politike.

Putini, mund të supozohet, thjesht nuk ka besim të mjaftueshëm te gjeneralët e tij. Ka ndoshta arsye objektivisht më të forta për këtë sesa Hitleri, i cili ishte gjithnjë e më i mërzitur ndërsa lufta përparonte. Në këtë kuadër, sigurisht interesant është raporti i djeshëm i Ministrisë së Mbrojtjes britanike, sipas të cilit komandantët e elitës së Ushtrisë së Tankeve të Gardës së Parë dhe Flotës së Detit të Zi, të cilët humbën anijen komanduese Moska muajin e kaluar, janë pezulluar për shkak të dështimit.

Por pyetja është nëse Putini po i bën keq ushtrisë së tij duke ndërhyrë. Edhe pas katastrofës pranë Severodonetsk, disa blogerë dhe ekspertë ushtarakë rusë filluan të kritikojnë hapur strategjinë e Rusisë.

"Derisa të zbulojmë emrin e 'gjeniut ushtarak' që ngriti një grup taktik luftarak përgjatë lumit, dhe ai nuk është publikisht përgjegjës për këtë, nuk do të ketë reformë në ushtri," shkroi një bloger i njohur rus me pseudonimin Vladlen. Tatarcki në kanalin e tij Telegram.

Nuk mund ta dimë me siguri, por është lehtësisht e mundur, me vetëdije ose jo, që vetë Putini të jetë kritikuar.

Video e ditës