Në gjirafën Floppy është bërë autopsi, rezultatet do të tregojnë se çfarë e shkaktoi vdekjen e saj

Foto: EPA / Vdiq Gjorgji Lichovski, kujdestari Trajkovski dhe gjirafa Floppy

Arsyet e vdekjes së Floppy, gjirafës së fundit në kopshtin zoologjik të Shkupit, do të dihen pasi të mbërrijnë rezultatet e autopsisë.

Autopsinë si gjithmonë e bën Instituti Veterinar dhe rezultatet e autopsisë pas mostrave të marra sot i presim brenda afatit ligjor dhe menjëherë do të jenë në dispozicion të publikut - thotë Tatjana Gogoska, shefe për marrëdhënie me publikun. departamenti në kopshtin zoologjik.

E pyetur se pse Kopshti Zoologjik deri më tani nuk ka dhënë një deklaratë zyrtare për gjirafën e ngordhur, së paku me një supozim për arsyet e vdekjes së saj, Gogoska shpjegon se gjatë ditës së djeshme janë shqetësuar nga lajmi i tmerrshëm për vdekjen e kolegut të tyre Riste Trajkovski. .

Kopshti Zoologjik njoftoi në faqen e tyre zyrtare për tragjedinë e djeshme.

Riste ishte një punëtor i palodhur, i preferuar mes kafshëve dhe fotografitë e tij të lidhjes me gjirafat bënë xhiron e botës. Qoftë e ndritur rruga juaj, pushoftë në paqe koleg dhe ngushëllime familjes nga i gjithë ekipi i kopshtit zoologjik të Shkupit. Për ta bërë tragjedinë edhe më të madhe, rreth orës 16:XNUMX humbëm edhe Floppy-n tonë – një nga tre gjirafat për të cilat kujdesej Riste. Punonjësit bënë të pamundurën për ta shpëtuar, por me gjithë përpjekjet, Floppy shkoi në qiell së bashku me Riste-n tonë – thuhet ndër të tjera në njoftimin e Kopshtit Zoologjik.

Në Kopsht nuk ka më asnjë gjirafë, të cilat ishin një atraksion i vërtetë për vizitorët. Më parë, gjirafa Casper vdiq në maj të këtij viti, dhe Tobogo pothuajse tre vjet më parë, në janar 2021.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës