VIDEO: Protestat masive në Izrael kundër reformës gjyqësore të përshtatura pas mandatit të Netanyahut

Foto: Twitter

Protestat e reja masive të qytetarëve izraelitë po zhvillohen sonte kundër reformës së shpallur në drejtësi të mbështetur nga zyra e kryeministrit. Benjamin Netanyahu.

Pakënaqësia e izraelitëve arriti kulmin me njoftimin e Netanyahut se ai do të përfshihej aktivisht në zbatimin e reformave, pavarësisht nga gjyqet e korrupsionit që po zhvillohen kundër tij.

Për këtë arsye, disa qindra pjesëtarë të ushtrisë dhe formacioneve të ndryshme të rezervës njoftuan se nuk do të paraqiten në thirrjet për detyrë ose tashmë e kanë bojkotuar shërbimin.

Në protestat që po zhvillohen për të dymbëdhjetën javë me radhë, sonte në rrjetet sociale po shfaqen video të reja që thonë se protesta e sonte është ndër më të mëdhatë në historinë e vendit.

Përveç protestave masive, kryeministri Netanyahu po përballet edhe me kritika për një darkë të fundit në Londër në një restorant gjatë Shabatit hebre.

“Hipokrizia e Netanyahut nuk njeh kufij”, komentoi lideri i opozitës izraelite Yair Lapid në këtë video.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës