Inteligjenca izraelite paralajmëroi për sulmin nga Hamasi disa javë para 7 tetorit

Sulmi i Hamasit në Izrael / Foto: AFP / AFP / Profimedia

Transmetuesi publik izraelit Khan raportoi dje se inteligjenca izraelite kishte paralajmëruar zyrtarët ushtarakë izraelitë disa javë përpara sulmit të Hamasit më 7 tetor të vitit të kaluar se grupi palestinez po përgatiste një sulm.

Njësia e inteligjencës së sinjaleve të ushtrisë izraelite përgatiti raportin në shtator, më pak se një muaj para sulmit të Hamasit që ndezi luftën aktuale në Rripin e Gazës.

Sipas Khan, dokumenti i inteligjencës së Njësisë 8200 përfshin detaje të luftëtarëve elitë të Hamasit që stërviten për të marrë pengje dhe planet për të sulmuar pozicionet ushtarake dhe komunitetet izraelite në Izraelin jugor. Raporti tregon gjithashtu se militantët palestinezë synojnë të marrin qindra pengje.

Sulmi i Hamasit vrau 1.194 njerëz, kryesisht civilë, dhe mori 251 pengje, 251 prej të cilëve janë ende në Rripin e Gazës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës