Ambasadori izraelit në Jordani u thirr për një bisedë

Jordan / Foto: A. Astes / Alamy / Alamy / Profimedia

Ministria e Jashtme e Jordanisë tha se kishte thirrur ambasadorin e Iranit për të paralajmëruar Teheranin se duhet të ndalojë të vërë në dyshim pozicionin e Jordanisë pasi ndihmoi Izraelin të rrëzonte qindra dronë dhe raketa mbrëmë.

“Ne do të përballemi me çdo gjë që paraqet kërcënim për Jordaninë dhe sigurinë e jordanezëve me të gjitha aftësitë dhe aftësitë tona”, njoftoi Ministria e Jashtme jordaneze në X.

Mbreti jordanez Abdullah në një bisedë telefonike me presidentin amerikan Joe Biden theksoi se çdo përshkallëzim i mëtejshëm nga Izraeli, në përgjigje të sulmeve të Iranit, do të zgjerojë konfliktin në rajon.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës