Tanket izraelite hynë në qendër të Rafahut

Rafah / Foto EPA-EFE/HAITHAM IMAD

Tanket e ushtrisë izraelite (IDF) hynë në qendër të qytetit Rafah në Rripin jugor të Gazës dhe kapën kodrën e rëndësishme Zorub që i jep Izraelit kontrollin mbi kufirin me Egjiptin deri në det, raporton BBC.

IDF tha se po vazhdonte një operacion kundër "objektivave terroriste" në Rafah, tre javë pasi nisi një operacion në atë qytet.

Banorët e Rafahut raportuan se tanket e IDF ishin vendosur pranë xhamisë Al-Awda.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës