Piloti izraelit: Operacioni mbrojtës ishte fluturimi më i rëndësishëm i karrierës sime

foto: Njësia e Zëdhënësit të IDF

Rreth orës 22 të së shtunës mbrëma, një pilot izraelit dhe kolegët e tij morën një paralajmërim se ishte koha për t'u ngritur në qiell.

"Këtë të shtunën e kaluar, unë fluturova në fluturimin më të rëndësishëm që kam marrë ndonjëherë," i tha ai "Jerusalem Post" Majori “N”, i Forcave Ajrore izraelite dhe një pilot në Skuadriljen 122, i cili është në detyrë rezervë që prej 7 tetorit.

Ai, natyrisht, i referohej operacionit të gjerë mbrojtës të Izraelit përballë sulmeve ajrore me shumë drejtime të nisura nga regjimi islamik.

Operacioni u kodua "Mburoja e Hekurt".

foto: Njësia e Zëdhënësit të IDF

Ndërsa "N" u përball me zhgënjim të premten kur i tha gruas së tij se nuk do të kthehej në shtëpi atë natë - ose gjithë fundjavën - ai gjithashtu u mbush me "eksitim" dhe "fokus" pasi u informua për operacionin historik në. në të cilën do të marrë pjesë. Sistemet mbrojtëse të Izraelit duhej vetëm të përgatiteshin.

“Unë kam qenë pilot për më shumë se 20 vjet dhe kam marrë pjesë në shumë operacione, brenda dhe jashtë Izraelit. Ky ishte fluturimi më domethënës”, tha ai, duke shtuar se që nga 7 tetori, të gjitha forcat ajrore kanë kaluar në nivelin më të lartë të gatishmërisë, qoftë Gaza apo kërcënime shtesë.

Atë natë, Izraeli vendosi një numër avionësh për të zbuluar, raportuar dhe përfundimisht eliminuar kërcënimet nga ajri.

Në mesin e tyre u vendosën avionë të tipit “Shaviti” të cilët kanë për detyrë të mbledhin informacione inteligjente nga një lartësi e madhe, kanë rreze të gjatë fluturimi dhe aftësi të avancuara të sistemit. Ata mund të zbulojnë funksionimin e sistemeve elektronike qindra kilometra larg në zona të largëta.

Avionët e tipit Orons kanë performancë të lartë në lartësi të ulët dhe janë të pajisur me radarë të avancuar dhe sisteme inteligjence që krijojnë imazhe inteligjente gjithëpërfshirëse në kohë reale.

Piloti “N” është vendosur në këtë lloj avioni në mbrëmje.

“Kemi punuar për të identifikuar kërcënimet dhe për t’i bërë të ditur pilotët e avionëve luftarakë se cilat ishin kërcënimet më të mëdha”, shpjegoi “N”, duke shpjeguar se veprimi i ngjante një “lojë kompjuterike”.

Sipas tij, pa përfshirjen e skuadriljes së tij, disa nga kërcënimet do të kishin arritur në Izrael.

foto: Njësia e Zëdhënësit të IDF

I pyetur se si ndihej pas operacionit, piloti tha se pas asaj nate nuk mund të flinte për ditë të tëra.

"Vetëm tani, tre ditë më vonë, e kuptoj atë që kam përjetuar atje," tha ai. Kam përjetuar se si është të marrësh pjesë në diçka shumë më të madhe se unë. Më duhej ta mbroja fizikisht tokën në vendin më të pastër. Mendoj se kjo ishte shumë domethënëse dhe se e mbrojta fizikisht Izraelin nga 60 tonë bomba”.

Pasi të gjithë u ulën të sigurt, pilotët dhe kontrollorët, së bashku me komandantët e tyre, u takuan për një informim, siç bën rregullisht Forcat Ajrore.

"Përmbledhja e vërtetë e sinqertë është thelbësore për ne," tha N. “Ne gjithmonë kërkojmë të përmirësohemi”. Jemi gati për çdo kërcënim. Ne jemi gjithmonë duke u praktikuar, gjithmonë duke mprehur thikat tona. Nuk i harrojmë kurrë pengjet”, ka përfunduar mes lotësh “N”. “Qëllimi ynë kryesor është t'i kthejmë ata. I uroj vetëm liri njerëzve që po mbahen peng, që ata të kthehen shëndoshë e mirë dhe të gjithë ushtarët, rezervistë ose jo, të kthehen në shtëpi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës