Një ministër izraelit i ka bërë thirrje Netanyahut të thyejë marrëveshjen e armëpushimit

Ministri i ri i diskutueshëm Itamar Ben Gvir - foto EPA, Abir Sultan

Ministri izraelit i Sigurisë Publike Itamar Ben Gvir i kërkoi sot kryeministrit Benjamin Netanyahu që të mos respektojë armëpushimin pasi Hamasi palestinez qëlloi tre "pajisje shpërthyese" ndaj ushtarëve izraelitë të vendosur në pjesën veriore të Rripit të Gazës.

Ben Gvir i bëri thirrje Netanyahut që të urdhërojë ushtrinë që të "shpartallojë me forcë Hamasin", raportoi Beta, duke cituar The Times of Israel.

"Ne nuk mund të presim që ata të vrasin luftëtarët tanë," shkroi Ben Gvir në një deklaratë.

Njoftimi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) për sulmin ndaj ushtarëve izraelitë është informacioni i parë për shkeljen e marrëveshjes katërditore të armëpushimit, e cila u zgjat për dy ditë të hënën.

Megjithatë, sipas analistëve, nuk ka gjasa që Izraeli të shkelë marrëveshjen, raporton The Times of Israel.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës