Izraelitët planifikojnë të ngrenë dhjetë mijë tenda pranë qytetit të Rafah

Kalimi kufitar Rafah është i vetmi që nuk është nën kontrollin e Izraelit/Foto: EPA-EFE/STR

Mediat izraelite raportuan se Izraeli synon të ngrejë 10.000 tenda pranë qytetit jugor të Rripit të Gazës, Rafah brenda dy javësh, në përgatitje për pushtimin tokësor të qytetit të ushtrisë së tij.

Kanali izraelit Khan raporton se një dokument zyrtar që ka marrë tregon se Izraeli do të ngrejë 10.000 tenda jashtë Rafah në dy javët e ardhshme dhe se 30.000 tenda të tjera janë aktualisht duke u prokuruar dhe do të vendosen në zonë në një datë të mëvonshme.

Sipas kanalit, në bazë të orarit (për ngritjen e këtyre tendave), mund të thuhet se rruga për evakuimin e banorëve nga Rafah është ende shumë e gjatë.

Izraeli, sipas zyrtarëve, po këmbëngul në një pushtim të Rafahut, për të cilin pretendon se është bastioni i fundit i Brigadave al-Qassam të lidhura me Hamasin, pavarësisht nga paralajmërimet në rritje ndërkombëtare për pasojat shkatërruese të sulmit dhe praninë e rreth 1,4 milionë të zhvendosurve. njerëzit në atë qytet.

Gjatë luftës, Izraeli detyroi shumicën e palestinezëve nga Rripi verior dhe qendror i Gazës të iknin në qytetin Rafah, i cili ndodhet në kufirin me Egjiptin.

Kanali Khan raportoi se në fillim të kësaj jave, ushtria izraelite kishte synuar të lëshonte fletëpalosje nga ajri në Rafah duke i kërkuar popullatës së saj të evakuohej, por kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu vendosi në minutën e fundit të shtyjë lëvizjen dhe të informojë ministrin për ushtrinë. kabineti për vendimin, sipas të njëjtit burim.

Kanali e lidhi vonesën e Netanyahut në pushtimin tokësor të Rafahut me dëshirën e tij për të marrë mbështetjen e plotë të SHBA-së për sulmin iranian, i cili lëshoi ​​qindra raketa dhe dronë në Izrael të shtunën mbrëma.

Kanali kujtoi se Shtetet e Bashkuara, siç dihet, kundërshtojnë me forcë operacionin e planifikuar izraelit në Rafah.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës