Izraeli fillon "pauzat taktike" të përditshme në Gazën jugore për të lejuar rrjedhjen e ndihmave

Foto: EPA-EFE / HAITHAM IMAD

Forcat e Armatosura izraelite kanë njoftuar se do të marrin pauza ditore taktike në operacionet e tyre në Rripin jugor të Gazës për të lejuar dërgimin e më shumë ndihmave humanitare.

Pauza "do të jetë nga ora 08:00 deri në 19:00 çdo ditë deri në njoftimin e mëtejshëm, përgjatë rrugës që të çon nga pika Kerem Shalom në rrugën Salah ad Din dhe më tej në veri," thanë forcat izraelite në një deklaratë në X social. rrjetit”.

Ideja e pauzave është "të rritet vëllimi i ndihmave humanitare që hyjnë në Gaza", shpjegoi ushtria izraelite.

Rruga përgjatë së cilës do të bëhen pushimet ndodhet në jug të qytetit Rafah, ku vazhdojnë operacionet e forcave izraelite, vëren DPA.

Sipas Izraelit, Rafah, i vendosur në pjesën jugore të Gazës, është bastioni i fundit i lëvizjes islamike palestineze "Hamas".

Izraeli filloi operacionin e tij ushtarak në Rripin e Gazës pasi militantët e Hamasit filluan një sulm të paprecedentë ndaj shtetit hebre më 7 tetor të vitit të kaluar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës