Izraeli pretendon se nuk është i përfshirë në vdekjen e presidentit iranian

Flamujt e Izraelit dhe Iranit / Foto: Zoonar GmbH / Alamy / Alamy / Profimedia

Izraeli nuk është në asnjë mënyrë i përfshirë në vdekjen e presidentit iranian Ebrahim Raisi dhe ministrit të tij të jashtëm Hossein Amir Abdollahian, tha një zyrtar izraelit për agjencinë e lajmeve Reuters.

“Nuk ishim ne”, tha zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti.

Për momentin, gjithçka tregon se helikopteri u rrëzua për shkak të kushteve të këqija atmosferike dhe shikueshmërisë së dobët, shton Reuters dhe shpjegon: Irani dhe Izraeli janë armiq të vjetër dhe Izraeli e kundërshton fuqishëm zhvillimin e programit bërthamor të Teheranit.

Irani, në shkallë të ndryshme, ka mbështetur, financuar dhe trajnuar disa grupe në të gjithë rajonin e Lindjes së Mesme, duke përfshirë Hamasin në Gaza, Houthis në Jemen, Hezbollah në Liban dhe shumë fraksione të tjera me bazë në Siri dhe Irak.

Izraeli rrallë komenton zyrtarisht aktivitetet e tij jashtë kufijve të tij, të cilat në muajt e fundit kanë përfshirë sulme në Liban, Siri dhe Iran.

Në prill, Irani nisi një sulm të drejtpërdrejtë ndaj Izraelit, i autorizuar nga Raisi, i cili tha se ishte në hakmarrje për atë që besonte se ishte një sulm izraelit në një kompleks diplomatik iranian në kryeqytetin sirian Damask më 1 prill që vrau një zyrtar të lartë në Iran. Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike dhe tetë oficerë të tjerë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës