Izrael: Urdhri i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë është i rremë, i turpshëm dhe i neveritshëm

Flamuri i Izraelit Foto: MPB

Këshilli i Sigurisë Kombëtare dhe Ministria e Jashtme e Izraelit e cilësuan sonte si "të rreme, të turpshme dhe të neveritshme" urdhrin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) për Izraelin për t'i dhënë fund operacioneve në Gaza që rrezikojnë të asgjësojnë popullsinë civile në jug të territorit palestinez.

- Pas sulmit të tmerrshëm terrorist ndaj qytetarëve të Izraelit më 7 tetor 2023, Izraeli filloi një luftë të drejtë mbrojtëse për të eliminuar organizatën terroriste Hamas dhe për të liruar pengjet tanë - thuhet në deklaratën e përbashkët të Këshillit dhe Ministrisë.

“Izraeli e bën këtë në përputhje me të drejtën për të mbrojtur territorin dhe qytetarët e tij, duke iu përmbajtur vlerave morale dhe ligjit ndërkombëtar”, thuhet në deklaratë.

Përveç kësaj, ajo pretendon se "Izraeli nuk ka kryer dhe nuk do të kryejë operacione ushtarake në zonën e Rafah për të krijuar kushte që mund të çojnë në shkatërrimin e plotë ose të pjesshëm të popullatës civile palestineze".

GJND-ja urdhëroi sot Izraelin të ndalojë menjëherë sulmin në qytetin Rafah.

Presidenti i gjykatës më të lartë të OKB-së, Nawaf Salam, tha se situata në Rafah është përkeqësuar më tej dhe tani është klasifikuar si "katastrofike", që do të thotë se masat e mëparshme të përkohshme gjyqësore nuk janë të mjaftueshme për shkak të ndryshimit të situatës, raportojnë mediat izraelite.

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë urdhëroi Izraelin që menjëherë t'i japë fund luftës në Rafah

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës