Izraeli po shkel armëpushimin në Gaza, akuzon Hamasin

Foto: EPA-EFE / HAITHAM IMAD

Hamasi akuzoi Izraelin për "shkelje flagrante të armëpushimit" në Rripin verior të Gazës, por tha se "është ende i angazhuar për një armëpushim për sa kohë që armiku dorëzohet". Associated Press raporton se në një deklaratë Hamasi u bëri thirrje ndërmjetësve që të ndërhyjnë për të ruajtur armëpushimin.

Më herët, IDF tha se disa ushtarë u plagosën lehtë pasi "tre mjete shpërthyese u shpërthyen pranë ushtarëve të IDF në dy lokacione të ndryshme në Rripin verior të Gazës".

Thuhet se “në një nga lokacionet terroristët hapën zjarr ndaj ushtarëve, të cilët iu përgjigjën zjarrit”.

Gjatë qetësimit të luftimeve, luftëtarët izraelitë dhe të Hamasit besohet se janë në afërsi të njëri-tjetrit në Gazën veriore.

Armëpushimi është në ditën e pestë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës