Izraeli ka marrë listën e pengjeve që Hamasi do të lirojë sot

Zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu njoftoi se ka marrë një listë me emrat e izraelitëve të rrëmbyer që Hamasi duhet të publikojë sot gjatë ditës.

Ky do të jetë grupi i gjashtë i pengjeve që lirohen si pjesë e një armëpushimi të përkohshëm në Gaza midis Izraelit dhe militantëve palestinezë.

Një deklaratë nga zyra e kryeministrit izraelit tha se familjet e personave në listë ishin informuar, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Sot është dita e dytë e zgjatjes dyditore të armëpushimit në Gaza. Si pjesë e një armëpushimi të përkohshëm të rënë dakord, Hamasi liroi disa nga pengjet e marra nga militantët palestinezë gjatë një sulmi të madh në Izraelin jugor më 7 tetor, në këmbim të lirimit të të burgosurve palestinezë dhe hyrjes së më shumë ndihmave humanitare në Gaza.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës