Izraeli fton ambasadorët e vendeve që votuan për shtetin palestinez në OKB

Ministria e Punëve të Jashtme izraelite njoftoi se sot do të thërrasë ambasadorët e vendeve në Këshillin e Sigurimit të OKB-së që votuan për anëtarësimin e plotë të palestinezëve në OKB.

Ambasadorët e Francës, Japonisë, Koresë së Jugut, Maltës, Sllovakisë dhe Ekuadorit do të thirren dhe do t'u dërgohet një notë e fortë proteste", njoftoi ministria në Platformën X.

Një projekt-rezolutë e paraqitur nga Algjeria, e cila "i rekomandon Asamblesë së Përgjithshme që Palestina të pranohet si anëtare e OKB-së", mori 12 vota pro, një kundër dhe dy abstenime të enjten.

Pranimi i një vendi në OKB duhet së pari të marrë një rekomandim pozitiv nga Këshilli i Sigurimit (të paktën nëntë nga 15 vota, dhe asnjë veto nga asnjë anëtar i përhershëm), dhe më pas të miratohet nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së me një shumicë prej dy të tretash.

Gjatë votimit në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, SHBA vendosi veton ndaj rezolutës për anëtarësimin e plotë të Palestinës në OKB. Kjo shkaktoi pakënaqësi tek presidenti palestinez Mahmud Abbas, i cili tha dje se do të rishikonte marrëdhëniet me Uashingtonin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës