Izraeli refuzoi thirrjet për një armëpushim

Në kërkim të një mënyre që Izraeli t'i japë fund operacionit në Gaza - Foto e EPA, Mohammed Saber

Sot, Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara refuzuan thirrjet për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, raportoi BBC.

Ambasadori i Izraelit në OKB, Gilad Erdan, hodhi poshtë kategorikisht thirrjet për një armëpushim. Ai i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se "armëpushimi vetëm forcon kontrollin e Hamasit mbi Gazën" dhe dërgon mesazhin se "Hamasi është i falur për krimet e tij të qëllimshme".

Ai tha gjithashtu se "shtypja e popullsisë së Gazës nga Hamasi" kishte marrë "dritën jeshile të komunitetit ndërkombëtar". Erdan shtoi se “pa presion ushtarak ndaj Hamasit, asnjë diplomaci nuk mund të garantojë lirimin e pengjeve”.

Përfaqësuesi i SHBA Robert Wood tha në seancë se SHBA nuk mbështet një armëpushim të menjëhershëm.

-Ndërsa Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht një paqe të qëndrueshme në të cilën izraelitët dhe palestinezët mund të jetojnë në paqe dhe siguri, ne nuk mbështesim thirrjet për një armëpushim të menjëhershëm. Ajo do të mbjellë vetëm farat e luftës së ardhshme sepse Hamasi nuk dëshiron një paqe të qëndrueshme, i tha Wood Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Shtetet e Bashkuara janë një nga anëtarët e përhershëm që ka të drejtën e vetos ndaj rezolutës. Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të votojë më vonë sot mbi një rezolutë të paraqitur nga Emiratet e Bashkuara Arabe, e cila bën thirrje për një "armëpushim të menjëhershëm humanitar në Gaza".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës