Simptoma befasuese që tregojnë se diçka nuk është në rregull me gjëndrën tiroide

Profimedia
Foto: Ilustrim / Profimedia

Një gjëndër tiroide tepër aktive shkakton djersitje të tepërt, humbje peshe dhe mund të përshpejtojë rrahjet e zemrës. Një gjëndër tiroide joaktive bën të kundërtën - mund të jeni të ftohtë, mund të shtoni peshë… Por ka simptoma më pak të njohura që mund të tregojnë se diçka nuk është në rregull me gjëndrën tuaj tiroide.

"Mjegull" në tru

Gjëndra tiroide dërgon disa hormone në tru për ta ndihmuar atë të bëjë punën e tij dhe kur ky proces ngadalësohet për shkak të një gjëndre tiroide më pak aktive, mund të ndodhë një efekt anësor, që është ndjenja e një “mjegullnaje” në tru. Mund ta keni më të vështirë të përqendroheni, më të vështirë të mbani mend dhe më pak të aftë të mendoni qartë.

Luhatje humori

A ndiheni shpesh keq dhe i trishtuar? Ka shumë arsye pas kësaj, por lista përfshin edhe problemet e tiroides. Depresioni është shpesh një nga simptomat e para të një çrregullimi të tiroides. Depresioni është më i zakonshëm kur gjëndra tiroide është tepër aktive.

Problemet në shtatzëni

Studimet tregojnë se problemet e patrajtuara të tiroides mund të çojnë në probleme shtatzënie, të tilla si një gjendje e quajtur preeklampsi, e cila përshkruan presionin e lartë të gjakut (hipertensioni) që shfaqet fillimisht në shtatzëni në kombinim me praninë e proteinave në urinë.

Probleme me menstruacionet

Problemet e këtij lloji mund të jenë simptomë e problemeve të tiroides. Menstruacionet shumë të dobëta ose të rënda dhe të parregullta mund të jenë një nga simptomat. Nëse nuk keni fare menstruacione, kjo mund të jetë gjithashtu një simptomë. Vajzat që kanë probleme me gjëndrën tiroide shpesh e kanë menstruacionet e para shumë herët ose shumë vonë.

Shikim i turbullt

Ndonjëherë një gjendje e gjëndrës tiroide mund të shkaktojë grumbullimin e lëngjeve të tepërta në indet pranë syve, dhe kur kjo ndodh, sëmundja e tiroides mund të bëjë që muskujt rreth syrit që kontrollojnë lëvizjet e syrit të bëhen më të mëdhenj. Mund të ketë një problem me fokusin dhe shikimi mund të bëhet i paqartë. Imazhet e kopjuara mund të jenë gjithashtu një problem.

Sindroma e tunelit karpal

Lëngjet e tepërta grumbullohen në pjesë të tjera të trupit. Në krah ka nerva që dërgojnë sinjale përmes indit të butë ose "tunelit" pranë kyçit të dorës dhe kur ky ind fryhet, mund të ketë presion mbi nervat në atë zonë. Ngurtësimi i dorës, ndjesi shpimi gjilpërash dhe dobësia që mund të ndjeni në gishtat tuaj quhet sindroma e tunelit karpal.

Ushqimi ka një shije të çuditshme

Shqisa e shijes mund t'ju mashtrojë dhe kur gjëndra tiroide nuk funksionon siç duhet, mund të shkaktojë probleme me shije dhe për këtë arsye ushqimi mund të ketë një shije të ndryshme.

Libido e ulur

Kur puna e gjëndrës tiroide ngadalësohet, e njëjta gjë ndodh me metabolizmin dhe është ai që kontrollon organet në trup që prodhojnë hormonet e nevojshme për dëshirën seksuale. Kur ato mungojnë në trup, do ta ndjeni vetë sepse dëshira për seks mund të reduktohet.

Renia e flokeve

Ne na bien flokët çdo ditë, por nëse vëreni më shumë ndryshime në lëkurën e kokës ose se flokët po rrallohen, ndoshta edhe gjëndra tiroide është përgjegjëse për këtë. Ky problem zakonisht ndodh me ndryshime serioze të tiroides që zgjasin një kohë të gjatë.

Presioni i lartë i gjakut

Një gjëndër tiroide më pak aktive mund të bëjë që enët e gjakut të bëhen më pak fleksibël, që do të thotë se rrjedhja e gjakut nga zemra në pjesë të tjera të trupit do të kufizohet. Një gjëndër tiroide tepër aktive mund të rrisë presionin e gjakut dhe të kontribuojë në aritmi.

Kapsllëku

Ky është një nga problemet që mund të jetë shenjë e hipotiroidizmit dhe nëse keni probleme të tjera me funksionimin e gjëndrës tiroide, jashtëqitjet e buta mund të shfaqen më shpesh.

 

Video e ditës